2020 Napa Valley Girls Classic – Results Recap

22nd Annual True Wrestler Napa Valley Girls Classic
CIF High School Wrestling
Hosted by Vintage High School, Napa, California USA
Friday-Saturday, January 10 – January 11, 2020

Action Photos – Day 1

Action Photos – Day 2

Final Brackets

Top 30 Team Scores

1. Orland High School – 129.5
2. James Logan High School – 116.0
3. Gilroy High School – 109.5
4. Menlo Atherton High School – 102.0
5. Elk Grove – 99.5
6. Castro Valley High school – 97.0
7. Newark Memorial High School – 94.0
8. Albany High School – 93.5
9. Del Oro High school – 85.5
10. Fremont High School – 84.0
11. Half Moon Bay High School – 81.0
12. Benicia High School – 76.0
13. Hillcrest High School – 75.0
13. Selma High School – 75.0
13. Tokay High School – 75.0
16. Silver Creek – 73.5
16. Yuba City High School – 73.5
18. Cerritos High School – 71.0
19. Durham – 65.0
20. Golden Valley High School – 64.0
21. River City – 62.0
22. Antelope High School – 60.0
23. Central Valley High School – 59.0
23. Dougherty Valley High School – 59.0
25. Casa Roble High School – 58.0

Weight Class 101
1st Place – Paige morales of Central High School
2nd Place – Mikayla Guevarra of Amador Valley High School
3rd Place – Lizette Rodriguez of James Logan High School
4th Place – Hailey Ward of Turlock High School
5th Place – Melissa Lee of Fremont High School
6th Place – Jacqueline Hernandez of Frontier High School
7th Place – Kelalani Tumale of Silver Creek
8th Place – Joanna Li of Lowell High School

1st Place Match
Paige morales (Central High School) 20-0, Fr. over Mikayla Guevarra (Amador Valley High School) 20-3, Sr. (Fall 2:00)
3rd Place Match
Lizette Rodriguez (James Logan High School) 5-1, Sr. over Hailey Ward (Turlock High School) 19-4, Sr. (Dec 7-1)
5th Place Match
Melissa Lee (Fremont High School) 5-2, Sr. over Jacqueline Hernandez (Frontier High School) 12-7, So. (Fall 2:54)
7th Place Match
Kelalani Tumale (Silver Creek) 18-6, Fr. over Joanna Li (Lowell High School) 5-3, Jr. (MD 12-2)

Weight Class 106
1st Place – Alyssa Valdivia of Frontier High School
2nd Place – Carmen Perez of Windsor
3rd Place – VALERIE GLENN of Gilroy High School
4th Place – Greta Gustafson of Santa Cruz High School
5th Place – Liv Villanueva of Northgate High School
6th Place – Marisol Rodriguez of James Logan High School
7th Place – Valeria Ahumada of Oakland Technical High School
8th Place – Lorretta Lopez of Elk Grove

1st Place Match
Alyssa Valdivia (Frontier High School) 17-0, Jr. over Carmen Perez (Windsor) 21-4, So. (MD 15-3)
3rd Place Match
VALERIE GLENN (Gilroy High School) 6-1, Fr. over Greta Gustafson (Santa Cruz High School) 20-4, Jr. (Dec 4-0)
5th Place Match
Liv Villanueva (Northgate High School) 19-8, Sr. over Marisol Rodriguez (James Logan High School) 3-3, So. (Fall 2:20)
7th Place Match
Valeria Ahumada (Oakland Technical High School) 19-6, So. over Lorretta Lopez (Elk Grove) 3-3, Fr. (Inj. 0:00)

Weight Class 111
1st Place – cristelle Rodriguez of Buchanan High School
2nd Place – Adrienna Turner of Davis High School
3rd Place – Lillian Avalos of Pitman High School
4th Place – Valeree Ornelas of Clovis High School
5th Place – Sarah Null of Elk Grove
6th Place – Niah Ledesma of Hillcrest High School
7th Place – Mia Bonotan of Benicia High School
8th Place – Samira Mason of Tokay High School

1st Place Match
cristelle Rodriguez (Buchanan High School) 15-0, So. over Adrienna Turner (Davis High School) 28-3, Fr. (Fall 4:32)
3rd Place Match
Lillian Avalos (Pitman High School) 6-1, . over Valeree Ornelas (Clovis High School) 15-2, Sr. (Dec 7-3)
5th Place Match
Sarah Null (Elk Grove) 6-2, Fr. over Niah Ledesma (Hillcrest High School) 30-7, Sr. (Fall 5:21)
7th Place Match
Mia Bonotan (Benicia High School) 22-4, Sr. over Samira Mason (Tokay High School) 23-5, Jr. (Fall 2:42)

Weight Class 116
1st Place – Monica Garcia of Hillcrest High School
2nd Place – Elena Ivaldi of Del Oro High school
3rd Place – Desinee Lopez of Folsom High School
4th Place – Kai Kennney of Durham
5th Place – KAELYN SIASON of Everett Alvarez
6th Place – Carmella Foley of James Logan High School
7th Place – Artemisia Matera of Head- Royce High School
8th Place – Viviana Ojeda of Lowell High School

1st Place Match
Monica Garcia (Hillcrest High School) 8-0, Sr. over Elena Ivaldi (Del Oro High school) 23-1, Fr. (Fall 1:43)
3rd Place Match
Desinee Lopez (Folsom High School) 5-1, Sr. over Kai Kennney (Durham) 20-3, Sr. (Dec 3-2)
5th Place Match
KAELYN SIASON (Everett Alvarez) 20-3, Sr. over Carmella Foley (James Logan High School) 5-3, Fr. (Fall 4:13)
7th Place Match
Artemisia Matera (Head- Royce High School) 5-2, Jr. over Viviana Ojeda (Lowell High School) 5-3, Jr. (Inj. 0:00)

Weight Class 121
1st Place – Jennifer Soto of Orland High School
2nd Place – Melanie Mendoza of Selma High School
3rd Place – Katie Gomez of Birmingham Community Charter
4th Place – Janida Garcia of Lathrop High School
5th Place – Tehya Ledesma of Hillcrest High School
6th Place – Katie Ward of McQueen
7th Place – Mikaela Troche of Newark Memorial High School
8th Place – Katherine Nguyen of Evergreen Valley High School

1st Place Match
Jennifer Soto (Orland High School) 5-0, So. over Melanie Mendoza (Selma High School) 12-1, Sr. (Dec 2-0)
3rd Place Match
Katie Gomez (Birmingham Community Charter) 31-1, So. over Janida Garcia (Lathrop High School) 20-4, Fr. (MD 9-0)
5th Place Match
Tehya Ledesma (Hillcrest High School) 24-6, So. over Katie Ward (McQueen) 19-5, Fr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Mikaela Troche (Newark Memorial High School) 23-7, Jr. over Katherine Nguyen (Evergreen Valley High School) 3-3, Sr. (Fall 2:14)

Weight Class 126
1st Place – Maya Letona of Santa Cruz High School
2nd Place – Alisha Narvaez of James Logan High School
3rd Place – Madison Fonseca of Orland High School
4th Place – Grace Hodge of Clayton Valley Charter High School
5th Place – Amedee Garcia of Yuba City High School
6th Place – kameron sudol of Esperanza
7th Place – Yasmine Scherer of North High
8th Place – Tamsin Urbas of Albany High School

1st Place Match
Maya Letona (Santa Cruz High School) 25-2, Sr. over Alisha Narvaez (James Logan High School) 4-1, Sr. (Dec 5-1)
3rd Place Match
Madison Fonseca (Orland High School) 5-1, Sr. over Grace Hodge (Clayton Valley Charter High School) 18-4, Jr. (Dec 4-0)
5th Place Match
Amedee Garcia (Yuba City High School) 27-7, So. over kameron sudol (Esperanza) 7-4, Sr. (For.)
7th Place Match
Yasmine Scherer (North High) 10-2, So. over Tamsin Urbas (Albany High School) 27-12, Jr. (Fall 1:16)

Weight Class 131
1st Place – Adaugo Nwachukwu of Silver Creek
2nd Place – Joanna Qiu of Albany High School
3rd Place – Anna Smith of Menlo Atherton High School
4th Place – Leilani Martinez of Central Catholic High School
5th Place – Nile Jernigan of Cerritos High School
6th Place – Ximena Pulido of Livermore
7th Place – Mari Johns of Las Lomas High School
8th Place – Shawntel Copple of Las Plumas

1st Place Match
Adaugo Nwachukwu (Silver Creek) 22-0, Jr. over Joanna Qiu (Albany High School) 33-3, Sr. (Dec 5-2)
3rd Place Match
Anna Smith (Menlo Atherton High School) 5-1, Sr. over Leilani Martinez (Central Catholic High School) 11-4, Sr. (Dec 2-0)
5th Place Match
Nile Jernigan (Cerritos High School) 10-3, Jr. over Ximena Pulido (Livermore) 24-7, Jr. (Fall 2:38)
7th Place Match
Mari Johns (Las Lomas High School) 12-5, . over Shawntel Copple (Las Plumas) 5-3, . (For.)

Weight Class 137
1st Place – Savannah Gomez of Brawley Union High School
2nd Place – Emily Alderman of Bella Vista High Schol
3rd Place – Aliana Lefotu of Golden Valley High School
4th Place – Megan Stottsberry of Orland High School
5th Place – Amber Plasencia of Madison High School
6th Place – Beyonce Garcia of James Logan High School
7th Place – Leilani Frazer of Vintage
8th Place – Amanda Beall of Nevada Union
1st Place Match
Savannah Gomez (Brawley Union High School) 20-1, Fr. over Emily Alderman (Bella Vista High Schol) 4-1, Sr. (TF-1.5 6:00 (16-1))
3rd Place Match
Aliana Lefotu (Golden Valley High School) 7-1, Jr. over Megan Stottsberry (Orland High School) 8-2, Fr. (Fall 1:43)
5th Place Match
Amber Plasencia (Madison High School) 11-5, Sr. over Beyonce Garcia (James Logan High School) 3-3, Sr. (Dec 3-2)
7th Place Match
Leilani Frazer (Vintage) 5-2, So. over Amanda Beall (Nevada Union) 18-10, Jr. (Fall 5:00)

Weight Class 143
1st Place – EMMILY PATNEAUD of Gilroy High School
2nd Place – Ananya Phonchana-Johnson of Reed
3rd Place – Annie Hua of Fremont High School
4th Place – Taydem Khamjoi of Cesar Chavez High School
5th Place – Courtney Michalowski of Castro Valley High school
6th Place – Audrey Chavez of Golden Valley High School
7th Place – Arora Vieira of Casa Grande High School
8th Place – Vanessa gutierrez of Lincoln SJ

1st Place Match
EMMILY PATNEAUD (Gilroy High School) 5-0, Sr. over Ananya Phonchana-Johnson (Reed) 4-1, Jr. (Dec 8-4)
3rd Place Match
Annie Hua (Fremont High School) 5-1, Jr. over Taydem Khamjoi (Cesar Chavez High School) 18-6, Fr. (Fall 0:31)
5th Place Match
Courtney Michalowski (Castro Valley High school) 16-9, So. over Audrey Chavez (Golden Valley High School) 5-3, Fr. (Dec 5-2)
7th Place Match
Arora Vieira (Casa Grande High School) 16-7, Sr. over Vanessa gutierrez (Lincoln SJ) 15-7, So. (Fall 1:51)

Weight Class 150
1st Place – Hannah Ricioli of El Molino High School
2nd Place – Chrissy Wallace of Selma High School
3rd Place – Annabel Garcia of Fremont High School
4th Place – Olivia Ott of Castro Valley High school
5th Place – Lindsey Patrick of Shasta
6th Place – Sarah Skotnicki of Nevada Union
7th Place – Salana Camacho of Beyer High School
8th Place – Jasmin Fernandez of Birmingham Community Charter

1st Place Match
Hannah Ricioli (El Molino High School) 5-0, Jr. over Chrissy Wallace (Selma High School) 16-3, Sr. (Fall 1:48)
3rd Place Match
Annabel Garcia (Fremont High School) 7-1, Jr. over Olivia Ott (Castro Valley High school) 19-7, Sr. (Fall 3:15)
5th Place Match
Lindsey Patrick (Shasta) 16-5, Jr. over Sarah Skotnicki (Nevada Union) 16-9, Sr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Salana Camacho (Beyer High School) 14-4, Fr. over Jasmin Fernandez (Birmingham Community Charter) 5-3, . (Dec 2-0)

Weight Class 160
1st Place – Francesca LoPresti of Albany High School
2nd Place – Ariana Pereira of Newark Memorial High School
3rd Place – Michelle Kamyshin of River City
4th Place – Haley Gumpfer of Casa Roble High School
5th Place – Layla Donahoe of Dana Hills High School
6th Place – Tiyanna Leal of Durham
7th Place – Bianca Pesole of Elk Grove
8th Place – Brianna Abrica of Arroyo High School

1st Place Match
Francesca LoPresti (Albany High School) 32-1, Sr. over Ariana Pereira (Newark Memorial High School) 26-1, Sr. (Dec 10-4)
3rd Place Match
Michelle Kamyshin (River City) 5-1, Sr. over Haley Gumpfer (Casa Roble High School) 24-4, So. (Fall 2:46)
5th Place Match
Layla Donahoe (Dana Hills High School) 5-2, . over Tiyanna Leal (Durham) 11-5, Sr. (For.)
7th Place Match
Bianca Pesole (Elk Grove) 5-2, Fr. over Brianna Abrica (Arroyo High School) 12-7, Jr. (Dec 8-4)

Weight Class 170
1st Place – Katja Osteen of Royal High School
2nd Place – BaoAhn Perez-Duncan of Clovis High School
3rd Place – Valerie Osborne of Oakdale
4th Place – Samantha Calkins of Liberty High School
5th Place – ERIKA PEREZ of Salinas
6th Place – Hannah Hendrickson of Menlo Atherton High School
7th Place – Winifred Namosimalua of Antelope High School
8th Place – Lily El-Masri of San Marin

1st Place Match
Katja Osteen (Royal High School) 13-0, Jr. over BaoAhn Perez-Duncan (Clovis High School) 12-1, So. (Dec 6-2)
3rd Place Match
Valerie Osborne (Oakdale) 22-2, Sr. over Samantha Calkins (Liberty High School) 22-3, So. (Fall 4:34)
5th Place Match
ERIKA PEREZ (Salinas) 6-2, Sr. over Hannah Hendrickson (Menlo Atherton High School) 5-3, Jr. (Inj. 3:00)
7th Place Match
Winifred Namosimalua (Antelope High School) 17-6, Jr. over Lily El-Masri (San Marin) 12-4, So. (Inj. 0:00)

Weight Class 189
1st Place – Alexa Garcia of Sierra High School
2nd Place – Hollie Espinoza of Rancho Cotate
3rd Place – Juliannah Bolli of Silver Creek
4th Place – Aracely Rendon-Gomez of Eureka High School
5th Place – Ruby Joseph of Cardinal Newman High School
6th Place – Kaycee Fitero of Cerritos High School
7th Place – Angelina Sanchez of Central Valley High School
8th Place – Abby Veske of Del Oro High school

1st Place Match
Alexa Garcia (Sierra High School) 23-1, Sr. over Hollie Espinoza (Rancho Cotate) 17-6, Jr. (Dec 5-2)
3rd Place Match
Juliannah Bolli (Silver Creek) 21-1, Sr. over Aracely Rendon-Gomez (Eureka High School) 22-3, Sr. (Fall 1:46)
5th Place Match
Ruby Joseph (Cardinal Newman High School) 15-3, So. over Kaycee Fitero (Cerritos High School) 10-5, Sr. (Dec 12-5)
7th Place Match
Angelina Sanchez (Central Valley High School) 14-6, Jr. over Abby Veske (Del Oro High school) 3-3, So. (Fall 0:52)

Weight Class 235
1st Place – Lilly McCoy of Casa Grande High School
2nd Place – Rebeca Camacho of Cerritos High School
3rd Place – Annika Miles of Elk Grove
4th Place – Nyla Thitphaneth of Orland High School
5th Place – Savannah Sepulveda of San Benito High School
6th Place – Olivia Smith of Antelope High School
7th Place – Amina Rateb of Angelo Rodriguez High School
8th Place – Samantha Espinoza of Central Valley High School

1st Place Match
Lilly McCoy (Casa Grande High School) 5-0, Sr. over Rebeca Camacho (Cerritos High School) 10-1, Sr. (Fall 0:31)
3rd Place Match
Annika Miles (Elk Grove) 4-1, So. over Nyla Thitphaneth (Orland High School) 3-2, Sr. (Fall 4:37)
5th Place Match
Savannah Sepulveda (San Benito High School) 19-5, Sr. over Olivia Smith (Antelope High School) 10-4, Sr. (Dec 8-2)
7th Place Match
Amina Rateb (Angelo Rodriguez High School) 5-2, Jr. over Samantha Espinoza (Central Valley High School) 15-6, Jr. (Fall 4:48)