2019 CCS Girls – Place Winners and Team Scores
2019 North Coast Section Wrestling Championships
CIF California High School Girls Wrestling
Albany High School, Albany, California
Friday-Saturday, February 15-16, 2019
Team Scores
1 – 221.5 – Menlo-Atherton
2 – 170.0 – Half Moon Bay
3 – 142.0 – Alisal
4 – 124.0 – Fremont
5 – 119.0 – Lincoln-SJ
6 – 105.0 – Gilroy
7 – 89.0 – Evergreen Valley
8 – 87.0 – Monterey
9 – 79.0 – North Salinas
10 – 72.0 – Gunn
11 – 69.0 – Everett Alvarez
11 – 69.0 – Silver Creek
13 – 62.5 – San Benito
14 – 57.5 – Santa Cruz
15 – 57.0 – Palo Alto
16 – 56.0 – El Camino
17 – 54.0 – Lowell
18 – 53.0 – Santa Teresa
19 – 43.0 – Salinas
19 – 43.0 – Soledad
21 – 40.0 – Aptos
21 – 40.0 – San Lorenzo Valley
23 – 36.0 – Cupertino
24 – 34.0 – Mills
25 – 33.0 – Overfelt
26 – 32.0 – Hillsdale
26 – 32.0 – Wilcox
28 – 28.0 – Terra Nova
29 – 23.0 – James Lick
29 – 23.0 – Scotts Valley
29 – 23.0 – Valley Christian
32 – 22.0 – Leland
33 – 20.0 – Branham
34 – 19.0 – San Mateo
35 – 18.0 – Los Gatos
36 – 17.0 – North Monterey County
36 – 17.0 – Sacred Heart
38 – 16.0 – Aragon
39 – 14.0 – Gonzales
39 – 14.0 – Oceana
41 – 13.0 – Leigh
42 – 12.0 – Greenfield
43 – 10.0 – Andrew Hill
44 – 9.0 – Pajaro Valley
44 – 9.0 – Sequoia
46 – 8.0 – Carlmont
46 – 8.0 – Milpitas
46 – 8.0 – Santa Clara
49 – 7.0 – Burlingame
49 – 7.0 – Independence
49 – 7.0 – St. Francis
52 – 6.0 – Westmont
52 – 6.0 – Willow Glen
54 – 4.0 – Capuchino
54 – 4.0 – Del Mar
54 – 4.0 – Saratoga
54 – 4.0 – Soquel
54 – 4.0 – South San Francisco
54 – 4.0 – Yerba Buena
60 – 3.0 – Live Oak
61 – 0.0 – Gunderson
61 – 0.0 – Harbor
61 – 0.0 – Mt. View
61 – 0.0 – Oak Grove
61 – 0.0 – San Jose
61 – 0.0 – SF International
61 – 0.0 – Sobrato
61 – 0.0 – Watsonville
61 – 0.0 – Woodside
Medalists – 2/16/2019
Wt. Class 101 lbs.
1st: Melissa Lee, Fremont
2nd: Kristal Betanzo, Hillsdale
3rd: Luz Castillio, Alisal
4th: Divina Perez, Gilroy
5th: Chrizna Milanes, Overfelt
6th: Joanna Li, Lowell
Wt. Class 106 lbs.
1st: Nicole Lee, Fremont
2nd: Greta Gustafson, Santa Cruz
3rd: Sara Vela, Branham
4th: Maira Joya, Evergreen Valley
5th: Viviana Ojeda, Lowell
6th: Richi Campbell, Half Moon Bay
Wt. Class 111 lbs.
1st: Maya Letona, Santa Cruz
2nd: Aphrodite Ayala, Gilroy
3rd: Trinity Diokno, El Camino
4th: Camila Barranco, Aptos
5th: Yadira Joya, Evergreen Valley
6th: Martha Alvarez, North Salinas
Wt. Class 116 lbs.
1st: Kaelyn Siason, Everett Alvarez
2nd: Paola Ramirez, Menlo-Atherton
3rd: Elis Carvalho, Terra Nova
4th: Jenna Hartman, San Benito
5th: Esmee Fong-Chew, Evergreen Valley
6th: Victoria Nguyen, Wilcox
Wt. Class 121 lbs.
1st: Evelyn Calhoon, Menlo-Atherton
2nd: Ashley Wang, Palo Alto
3rd: Taylor Micallef, Half Moon Bay
4th: Morgane Gaucher, Wilcox
5th: Alana Washington, Evergreen Valley
6th: Heather Kuhl, Cupertino
Wt. Class 126 lbs.
1st: Mia Olmos, Lincoln-SJ
2nd: Angie Bautista, Menlo-Atherton
3rd: Citlalli Alvarez, Alisal
4th: Alexandra Lee, Palo Alto
5th: Lilian Busnardo, San Lorenzo Valley
6th: Katherine Nguyen, Evergreen Valley
Wt. Class 131 lbs.
1st: Mikaela Contreras, El Camino
2nd: Anna Smith, Menlo-Atherton
3rd: Adaugo Nwachukwu, Silver Creek
4th: Valeria Ramirez, North Monterey County
5th: Julianna Moreno, Lincoln-SJ
6th: Tyler France, Scotts Valley
Wt. Class 137 lbs.
1st: Lauren McDonnell, Menlo-Atherton
2nd: Annie Hua, Fremont
3rd: Valeria Cortez, James Lick
4th: Esmeralda Mendez, Half Moon Bay
5th: Mercedes Rosales, Alisal
6th: Ches Weaver, North Salinas
Wt. Class 143 lbs.
1st: Eleni Fakaosi, Lincoln-SJ
2nd: Daniela Corona, Half Moon Bay
3rd: Alia Drescher, Gunn
4th: Mia Moreno, Santa Teresa
5th: Kaileigh Willis, Oceana
6th: Prudencia Silva, Alisal
Wt. Class 150 lbs.
1st: Kelly Nebesnick, Gilroy
2nd: Phoebe Grabowski, Half Moon Bay
3rd: Annabel Garcia, Fremont
4th: Mikayla Silverman, Gunn
5th: Ruby Sartain-Miller, San Lorenzo Valley
6th: Luxora Gast, Silver Creek
Wt. Class 160 lbs.
1st: Abby Ericson, Menlo-Atherton
2nd: Erika Perez, Salinas
3rd: Elisa Mendez, Half Moon Bay
4th: Valerye Trevizo, Monterey
5th: Ana Ocampo, Alisal
6th: Audrey Tsien, Gunn
Wt. Class 170 lbs.
1st: Marisol Licea, Alisal
2nd: Melanie Martinez, Everett Alvarez
3rd: Mel Lopez, North Salinas
4th: Rina Smith, Aragon
5th: Susan Minulb, Aptos
6th: Philomena Imoka, Lowell
Wt. Class 189 lbs.
1st: Folashade Akinola, Menlo-Atherton
2nd: Juliannah Bolli, Silver Creek
3rd: Annjoeli Olaeta, Monterey
4th: Amber Banks, Leland
5th: Maria Cuevas, Half Moon Bay
6th: Amelia Clough, Palo Alto
Wt. Class 235 lbs.
1st: Pipiena Langi, Mills
2nd: Natalya Andre, Valley Christian
3rd: Sosefina Nawaikula, Lincoln-SJ
4th: Lima Sadozai, Monterey
5th: Lydia Martinez, Salinas
6th: Ariel Hochhauser, San Mateo