Strong Showing for Team USA at the Waclaw Ziolkowski Memorial International

Waclaw Ziolkowski Memorial International
Warsaw, Poland – July, 2022

Weight Class – 57 kg: Vitali Arujau – Bronze
11-3 win vs Robert Dingashvili (GEO)
9-2 loss to Andrey Yatsenko (UKR)
8-2 win vs Wanhao Zou (CHN)
12-2 win vs Giorgi Gegelashvili

Weight Class – 61 kg: Daniel Deshazer – 5th
6-4 loss to Taras Markovych (UKR)
5-2 win vs Valentyn Bliasetskyi (UKR)
11-0 loss to Austin DeSanto

Weight Class – 61 kg: Austin Desanto – Bronze
10-0 win vs Valentyn Bliasetskyi (UKR)
5-4 loss to Taras Markovych (UKR)
11-0 win vs Daniel Deshazer

Weight Class – 61 kg: Joe Colon – Gold
10-0 win vs Nils Leutert (SUI)
13-3 win vs Minghu Liu (CHN)
16-13 win vs Taras Markovych (UKR)

Weight Class – 65 kg: Joey McKenna – Bronze
10-0 win vs Vasyl Shuptar (UKR)
9-2 win vs Nino Leutert (SUI)
2-1 loss to Tsogbakrakh Tseveensuren (MGL)
3-1 win vs Kryzystof Bienkowski (POL)

Weight Class – 65 kg: Matt Kolodzik – 5th
11-8 loss to Tsogbakrakh Tseveensuren (MGL)
10-0 win vs Tony Tolbert
7-5 loss to Vasyl Shuptar (UKR)

Weight Class – 65 kg: Tony Tolbert – DNP
Loss by fall (losing 4-0) to Tornike Katamadze (GEO)
10-0 loss to Matt Kolodzik

Weight Class – 70 kg: Alec Pantaleo – Silver
2-1 win vs Zurabi Iakobishvili (GEO)
6-2 vs Oleksy Boruta (UKR)
3-2 loss to Arman Andreasyan (ARM)

Weight Class – 70 kg: Yahya Thomas – 5th
5-4 loss to Igor Nykyforuk (UKR)
5-0 win vsMarc Dietsche (SUI)
4-3 loss to Oleksy Boruta (UKR)

Weight Class – 74 kg: David Carr – Gold
13-2 win vs Meng Menghejigan (CHN)
12-1 win vs Shengsong Xia (CHN)
10-0 win vs Giorgi Sulava (GEO)
11-0 win vs Zelimkhan Tohuzov (UKR)

Weight Class – 79 kg: David McFadden – Bronze
10-0 win vs Kieto Pacheco (ANG)
10-0 win vs Alex Marinell (USA)
6-0 loss to Vasyl Mykhailov (UKR)
11-0 win vs Csaba Vida (HUN)

Weight Class – 79 kg: Alex Marinelli DNP
11-0 Mateusz Pedzicki (POL)
10-0 loss to David McFadden (USA)
10-0 win vs Erik Erinbok (EST)
15-13 loss to Csaba Vida (HUN)

Weight Class – 92 kg: Jay Aiello – Gold
11-0 win vs Patryk Dublinowski (POL)
11-0 win vs Andriy Vlasov (UKR)
5-0 win vs Radoslaw Marcinkiewicz (POL)

Weight Class – 97 kg: Mike Macchiavello – 5th
11-0 win vs Thomas Barns (AUS)
5-4 win vs Tuerxnub Muheite (CHN)
8-6 loss to Givi Matcharashvili (GEO)
9-1 loss to Elizbar Odikadze (GEO)

Weight Class – 125 kg: Derek White – 5th
7-0 loss to Daniel Ligeti (HUN)
1-1 win vs Oleksandr Koldovskyi (UKR)
2-1 win vs Zhiwei Deng (CHN)
11-0 loss to Kamil Kosciolek (POL)

Weight Class – 125 kg: Tony Cassioppi – Silver
5-0 win vs Jere Heino (FIN)
18-8 win vs Solomon Manashvili (GEO)
Win by fall (winning 10-5) vs Kamil Kosciolek (POL)
3-0 loss to Robert Baran (POL)