Team USA Sweeps Pan American Titles

2020 Pan American Wrestling Championships – Ottawa, Canada

Freestyle Team Results

1. USA – 205
2. Canada – 120
3. Cuba – 100
4. Venezuela – 66
5. Mexico – 59
6. Puerto Rico – 57
7. Dominican Republic – 44
8. Peru – 35
9. Argentina – 35
10. Brazil – 30

Freestyle Results

57kg
GOLD – Reineri ANDREU ORTEGA (CUB) df. Pedro MEJIAS RODRIGUEZ (VEN), 4-2
BRONZE – Darian CRUZ (USA) df. Edwin SEGURA GUERRA (GUA), 10-0
BRONZE – Juan Rubelin RAMIREZ BELTRE (DOM) df. Ligrit SADIKU (CAN), injury default

61kg
GOLD – Tyler GRAFF (USA)
SILVER – Scott SCHILLER (CAN)

65kg
GOLD – Yianni DIAKOMIHALIS (USA) df. Mauricio Javier SANCHEZ SALTOS (ECU), fall
BRONZE – Sixto AUCCAPINA PEDRAGAS (PER) df. David DOS SANTOS MOREIRA (BRA), 9-0
BRONZE – Agustin DESTRIBATS (ARG) df. Jose Javier RODRIGUEZ COLON (PUR), 10-0

70kg
GOLD – Anthony ASHNAULT (USA)
SILVER – Brandon Disair DIAZ RAMIREZ (MEX)
BRONZE – Cruiz Saint Luc MANNING (CAN)

74kg
GOLD – Jordan BURROUGHS (USA) df. Franklin GOMEZ (PUR), 8-1
BRONZE – Anthony MONTERO CHIRINOS (VEN) df. Enrique PEREZ CASTELLANOS (GUA), 12-2
BRONZE – Jeandry GARZON CABALLERO (CUB) df. Jorge Ivan LLANO (ARG), 11-0

79kg
GOLD – Jason NOLF (USA)
SILVER- Guseyn RUSLANZADA (CAN)
BRONZE – Victor HERNANDEZ LUNA (MEX)

86kg
GOLD – Yurieski TORREBLANCA QUERALTA (CUB) df. Pool AMBROCIO GREIFO (PER), injury default
BRONZE – Alex DIERINGER (USA) df. Carlos Arturo IZQUIERDO MENDEZ (COL), 11-1
BRONZE – Clayton PYE (CAN) df. Ricardo Adrian BAEZ (ARG), 11-0

92kg
GOLD – Angus ARTHUR (JAM)
SILVER – Maxwell LACEY GARITA (CRC)

97kg
GOLD – Kyle SNYDER (USA) df. Reineris SALAS PEREZ (CUB), 11-1
BRONZE – Luis Miguel PEREZ SOSA (DOM) df. Jose Daniel DIAZ ROBERTTI (VEN), 5-3

125kg
GOLD – Anthony NELSON (USA) df. Amarveer DHESI (CAN), injury default
BRONZE – Oscar PINO HINDS (CUB) df. Brandon AGUIANO FLORES (MEX), 10-0

Women’s Wrestling Team Results

1. USA – 152
2. Canada – 141
3. Brazil – 103
4. Ecuador – 66
5. Venezuela – 62
6. Cuba – 53
7. Colombia – 51
8. Mexico – 46
9. Peru – 35
10. Puerto Rico – 20

Women’s Wrestling Results

50kg
GOLD – Victoria ANTHONY (USA) df. Carolina CASTILLO HIDALGO (COL),injury default
BRONZE – Kamila BARBOSA VITO DA SILVA (BRA) df. Genesis MILANO OLIVIO (VEN), 7-4
BRONZE – Jacqueline MOLLOCANA ELENO (ECU) df. Thalia MALLQUI PECHE (PER), 2-1

53kg
GOLD – Luisa VALVERDE MELENDRES (ECU)
SILVER – Jade PARSONS (CAN)
BRONZE– Lianna de la Caridad MONTERO HERRERA (CUB)

57kg
GOLD – Giullia RODRIGUES PENALBER DE OLIVEIRA (BRA) df. Hannah TAYLOR (CAN), fall
BRONZE – Betzabeth SARCO COLMENAREZ (VEN) win by injury default

59kg
GOLD – Alexandria TOWN (CAN)
SILVER – Nes Marie RODRIGUEZ TIRADO (PUR)
BRONZE – Lauren LOUIVE (USA)

62kg
GOLD – Mallory VELTE (USA) df. Lais NUNES DE OLIVEIRA (BRA), 6-2
BRONZE– Nathaly GRIMAN HERRERA (VEN) df. Jessica BROUILLETTE (CAN), 5-4

68kg
GOLD – Tamyra MENSAH-STOCK (USA) df. Yudari SANCHEZ RODRIGUEZ (CUB), fall
BRONZE– Maria Jose ACOSTA ACOSTA (VEN) df. Luz VAZQUEZ (ARG), 11-0
BRONZE – Olivia DI BACCO (CAN) df. Ambar GARNICA FLORES (MEX), 11-2

72kg
GOLD – Yanet SOVERO NINO (PER)
SILVER – Victoria FRANCIS (USA)
BRONZE – Shauna KUEBECK (CAN)

76kg
GOLD – Justina DI STASTIO (CAN) df. Adeline GRAY (USA), injury default
BRONZE – Aline DA SILVA FERREIRA (BRA) df. Milaimys de la Caridad MARIN POTRILLE (CUB), fall
BRONZE – Andrea OLAYA GUTIERREZ (COL) df. Andrimar LAZARO DIAZ (VEN), 8-0

Greco-Roman Team Results

1. USA – 200
2. Cuba – 105
3. Venezuela – 69
4. Mexico – 68
5. Colombia – 67
6. Brazil – 65
7. Canada – 55
8. Dominican Republic – 42
9. Puerto Rico – 29
10. Honduras – 18

Greco-Roman Results

55kg
GOLD – Max NOWRY (USA)
SILVER – Kieran AKHTAR (CAN)
BRONZE – Sargis KHACHATRYAN (BRA)

60kg
GOLD – Ditcher TORO CASTANEDA (COL) df. Leslie FUENFFINGER (USA), 9-0
BRONZE – Emerson FELIPE ORDONEZ (GUA) df. Marat GARIPOV (BRA), 4-3
BRONZE – Jancel PIMENTEL GONZALEZ (DOM) df. Miguel UGALDE AGUILAR (MEX), 8-0

67kg
GOLD – Ismael BORREREO MOLINA (CUB) df. Diego MARTINEZ de LEIJA (MEX), 11-2
BRONZE – Alejandro SANCHO (USA) df. Julian HORTA ACEVEDO (COL), 10-0
BRONZE – Cristhian RIVAS CASTRO (ECU) df. Cristobal Alonso TORRES NUNEZ (CHI), 7-2

72kg
GOLD – Raymond BUNKER (USA)
SILVER – Joilson DE BRITO RAMOS JUNIOR (BRA)

77kg
GOLD – Yosvanys PENA FLORES (CUB) df. Patrick SMITH (USA), 3-1
BRONZE – Wuileixis de Jesus RIVAS ESPINOZA (VEN) df. Jair Alexis CUERO MUNOZ (COL), 6-1

82kg
GOLD – John STEFANOWICZ (USA)
SILVER – Jose Andres VARGAS RUEDA (MEX)
BRONZE – Marciano ALI (PUR)

87kg
GOLD – Josef RAU (USA) df. Carlos MUNOZ JARAMILLO (COL), 6-0
BRONZE – Lesyan Osvaldo COUSIN OTOMURO (JAM), win by injury default
BRONZE – Ronisson BRANDAO SANTIAGO (BRA), win by injury default

97kg
GOLD – G’Angelo HANCOCK (USA) df. Gabriel ROSILLO KINDELAN (CUB), 10-0
BRONZE – Luillys Jose PEREZ MORA (VEN) df. Kevin MEJIA CASTILLO (HON), injury default

130kg
GOLD – Angel PACHECO ROMERO (CUB) df. Adam COON (USA), 8-0
BRONZE – Moises PEREZ HELLBURG (VEN) df. Yasmani ACOSTA FERNANDEZ (CHI), injury default
BRONZE – Leo SANTANA HEREDIA (DOM) df. Luciano DEL RIO (ARG), 3-0