Women’s Freestyle U.S. Senior National Rankings

TheMat.com U.S. Senior Women’s Freestyle rankings
April 2019

50 kg/110 lbs.
1. Erin Golston, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
3. Victoria Anthony, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
4. Amy Fearnside, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
5. Emily Shilson, Maple Grove, Minn. (Titan Mercury WC)
6. Alleida Martinez, Selma, Calif. (Titan Mercury WC)
7. Charlotte Fowler, Katy, Texas (Campbellsville)
8. Asia Ray, Arlington, Texas (Wayland Baptist)
9. McKayla Campbell, Wauseon, Ohio (Campbellsville)
10. Kateri Rowell, Quincy, Wash. (Grays Harbor)

53 kg/116.5 lbs.
1. Sarah Hildebrandt, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Haley Augello, Chapel Hill, N.C. (Sunkist Kids WC)
3. Cody Pfau, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
4. Katherine Shai, Denver, Colo. (Titan Mercury WC)
5. Jathiya Issac, Houston, Texas (Wayland Baptist)
6. Gracie Figueroa, Selma, Calif., (Titan Mercury)
7. Tiare Ikei, Honolulu, Hawaii (EAP)
8. Stefana Jelacic, Fountain Hills, Ariz. (Sunkist Kids)
9. Felicity Taylor, Waterloo, Iowa (McKendree)
10. Cassidy Jasperson, League City, Texas (Aries WC)

55 kg/121 lbs.
1. Jacarra Winchester, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
2. Becka Leathers, Choctaw, Okla. (Titan Mercury WC)
3. Dominique Parrish, Scotts Valley, Calif. (Titan Mercury WC)
4. Ronna Heaton, Brookings, S.D. (Sunkist Kids)
5. Alisha Howk, River Falls, Wis. (Sunkist Kids)
6. Ariana Villaescusa, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Cameron Guerin, Yakima, Wash. (Titan Mercury WC/EAP)
8. Vayle-Rae Baker, Benton, Pa. (Wyoming Seminary/Minnesota Storm)
9. Ainslie Lane, Bixby, Okla. (Aires WC)
10. Dajan Treder, Anchorage, Alaska (Jimmie WC)

57 kg/125.5 lbs.
1. Helen Maroulis, New York, N.Y. (Sunkist Kids)
2. Alexandra Hedrick, Fair Oaks, Calif. (Titan Mercury WC)
3. Kelsey Campbell, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
4. Macy Higa, Honolulu, Hawaii (Eastern Oregon)
5. Tiana Jackson, Modesto, Calif. (Menlo College)
6. Koral Sugiyama, Pocatello, Idaho (Campbellsville)
7. Xochitl Mota-Pettis, Humble, Texas (Team Texas)
8. Cheyenne Sisenstein, Johnson City, N.Y. (King Univ)
9. Sierra Brown Ton, Allen, Texas (Colorado Mesa)
10. Sierra Powell, Capon Bridge, W.Va. (Life)

59 kg/130 lbs.
1. Alli Ragan (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)
2. Jenna Burkert, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
3. Michaela Beck, New York, N.Y. (New York AC)
4. Abigail Nette, Saint Rose, La. (Lions Blood WC)
5. Arian Carpio, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
6. Lauren Louive, Iowa City, Iowa (New York AC)
7. Megan Black, Lebanon, Ill. (Titan Mercury WC)
8. Lauren Mason, Auburn, Calif. (Burnaby Mountain WC)
9. Allison Petix, Las Vegas, Nev. (King University)
10. Cara Romeike, Coppell, Texas (Jamestown)

62 kg/136.5 lbs.
1. Kayla Miracle, Campbellsville, Ky. (Sunkist Kids)
2. Mallory Velte, Sacramento, Calif. (Titan Mercury WC)
3. Brenda Reyna, Mount Vernon, Wash. (Titan Mercury WC/McKendree)
4. Solin Piearcy, San Jose, Calif. (Menlo),
5. Nicole Joseph, Camarillo, Calif. (King University)
6. Alexandria Liles, Allen, Texas (unattached)
7. Kayla Marano, Jefferson, Ga. (Lions Blood WC)
8. Bri Csontos, Amissville, Va. (Titan Mercury WC)
9. Kiana Pugh, Mosinee, Wis. (unattached)
10. Alara Boyd, Yorktown, Ind. (unattached)

65 kg/143 lbs.
1. Forrest Molinari, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
2. Julia Salata, Bristol, Tenn. (New York AC)
3. Jayden Laurent, Denmark, Wis. (Titan Mercury WC/Musky WC)
4. Maya Nelson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. Amanda Hendey, San Gabriel, Calif. (Titan Mercury WC)
6. Alexis Porter, Ballston Lake, N.Y. (New York AC)
7. Felicity Bryant, Amarillo, Texas (Emmanuel)
8. Ashlynn Ortega, Pueblo, Colo. (King Univ)
9. Marilyn Garcia, Van Nuys, Calif. (Menlo)
10. Margaret Douma, Napa, Calif. (Oklahoma City)

68 kg/149.75 lbs.
1. Tamyra Mensah-Stock, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
2. Macey Kilty, River Falls, Wis. (Sunkist Kids)
3. Randyll Beltz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
4. Alexandria Glaude, West Sacramento, Calif. (Titan Mercury WC/McKendree Bearcat WC)
5. Yvonne Galindo, El Paso, Texas (Aires WC)
6. Anna Naylor, San Jose, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
7. Skylar Grote, Newton, N.J. (New York AC/Brock U)
8. Jasmine Bailey, Iowa City, Iowa (McKendree Bearcat WC)
9. Sienna Ramirez, Lakewood, Wash. (Southern Oregon)
10. Anna Luciano, Kissimmee, Fla. (King Univ.)

72 kg/158.75 lbs.
1. Erin Clodgo, Richmond, Vermont (Sunkist Kids)
2. Victoria Francis, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
3. Dymond Guilford, Lancaster, Calif. (Missouri Baptist)
4. Rachel Watters, Ankeny, Iowa, (New York AC)
5. Iman Kazem Tracy, Calif., (Menlo)
6. Alyvia Fiske, Napa, Calif. (Titan Mercury WC)
7. Hannah Gladden, Gadsden, Ala. (Univ. of the Cumberlands)
8. Andrea Sennett, Wheeling, Ill. (McKendree Bearcat WC)
9. Tristan Kelly, Castle Rock, Colo. (unattached)
10. Kelani Corbett, Mililani, Hawaii (unattached)

76 kg/167 lbs.
1. Adeline Gray, Denver, Colo. (New York AC)
2. Korianahe Bullock, Cahokia, Ill. (Titan Mercury WC/McKendree Bearcat WC)
3. Kiera Gabaldon, Salem, Ore. (Warner Pacific)
4. Precious Bell, Lancaster, Calif. (Menlo)
5. Mariah Harris, Johnstown, Pa. (Campbellsville)
6. Brittany Marshall, Lewisville, Texas (Wayland Baptist)
7. Janelle Fuamatu, Waipahu, Hawaii (McKendree Bearcat WC)
8. Anastasia Lobsinger, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
9. Emily Cue, Parker, Colo. (Simon Fraser)
10. Stephanie Pantoja, Orlando, Fla. (Life)