TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings
April 2019

55 kg/121 lbs.
1. Max Nowry, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Sam Hazewinkel, Guthrie, Okla. (Sunkist Kids WC)
3. Dalton Duffield, Oklahoma City, Okla. (New York AC)
4. Britain Longmire, Las Vegas, Nev. (Team Nevada)
5. Kyndall Rutz Marquette, Mich. (NMU-OTS)
6. Jerome Carter, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
7. Jabari Moody, Country Club Hills, Ill. (New York AC)
8. Sean Sesnan, Lebanon, Tenn. (Williams Baptist University)
9. Jacob Cochron, Pensacola, Fla. (NMU-OTS)
10. Schuyler Swanton, Spring Hill, Fla. (All Navy Wrestling)

60 kg/132 lbs.
1. Ildar Hafizov, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
2. Randon Miranda, Marquette, Mich. (New York AC)
3. Mike Fuenffinger, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
4. Dalton Roberts, Marquette, Mich. (New York AC)
5. Taylor Lamont, Mapleton, Utah (Sunkist Kids WC)
6. Ty Pelot, Manitowoc, Wisc. (X-Factor Elite)
7. Austin Lister, Portland, Ore. (Peninsula Wrestling Club)
8. David Stepanian, Macomb, Mich. (NMU-OTS)
9. Cole Stephenson, Colorado Springs, Colo. (EAP)
10. Jordan Auen, San Jose, Calif. (NMU-OTS)

63 kg/138.5 lbs.
1. Jesse Thielke, Beresford, S.D. (New York AC)
2. Ryan Mango, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
3. Travis Rice, Washington, Ill. (New York AC/Illinois RTC)
4. Xavier Johnson, Jacksonville, N.C. (U.S. Marines Corps)
5. Sammy Jones, Marquette, Mich. (New York AC)
6. Lilshawn Greedy, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
7. Luis Hernandez, Miami, Fla. (New York AC)
8. Colton Rasche, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
9. Erik Spence, Elk Grove, Calif. (NMU-OTS)
10. Wesley Dawkins, Lincoln, Neb. (Nebraska Golden Eagles WC)

67 kg/147.5 lbs.
1. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
2. Alejandro Sancho, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Hayden Tuma, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
4. Jamel Johnson, Pfafftown, N.C. (U.S. Marine Corps)
5. Austin Morrow, Marquette, Mich. (New York AC)
6. Jessy Williams, Windsor, N.Y. (New York AC)
7. Benji Peak, Elkhorn Wisc. (NMU-OTS)
8. Alston Nutter, Fennimore, Wisc. (NMU-OTS)
9. Nolan Baker, Byron, Ill. (NIRTC)
10. Taylor Zippe, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)

72 kg/158.5 lbs. 

1. RaVaughn Perkins, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Raymond Bunker, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
3. Christopher Gonzalez, Sacramento, Calif. (New York AC)
4. Logan Kass, Webster, Minn. (Minnesota Storm)
5. Eleazar Deluca, Blacksburg, Va. (SERTC)
6. Alex Mossing, Colorado Springs, Colo. (Air Force RTC)
7. Colin Schubert, Brussel, Wisc. (NMU-OTS)
8. Anthonie Linares, San Jose, Calif. (NYAC)
9. Nick Tarpley, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
10. Isaac Dukes, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)

77 kg/169.5 lbs. 
1. Kamal Bey, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids WC)
2. Jon Jay Chavez, Ithaca, N.Y. (New York AC)
3. Pat Smith, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
4. Mason Manville, Lorton, Va. (U.S. Army WCAP)
5. Peyton Walsh, Jascksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
6. Jesse Porter, Ballston Lake, N.Y. (NYAC)
7. Cody Pack, Beresford, S.D. (NYAC/Legends of Gold WC)
8. Alec Ortiz, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
9. Brandon Mueller, Colorado Springs, Colo. (Air Force WCAP)
10. Ryan Cummings, San Jose, Calif. (NMU-OTS)

82 kg/180.5 lbs.
1. Geordan Speiller, Oviedo, Fla. (Florida Jets)
2. Cheney Haight, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. John Stefanowicz, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
4. Terrence Zaleski, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
5. Carter Nielsen, Foley, Minn. (NMU-OTS)
6. Spencer Woods, Kotzebue, Alaska (NMU-OTS)
7. Corey Fitzgerald, Green, Ohio (NMU-OTS)
8. Jacob Fisher, Stamford, Conn. (Curby 3 Style WC)
9. Barrett Stanghill, Philipsburg, Mont. (NMU-OTS)
10. Courtney Myers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)

87 kg/191.5 lbs.
1. Patrick Martinez, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Kevin Radford, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids WC)
4. Joe Rau, Chicago, Ill. (Titan Mercury WC/Chicago RTC)
5. Richard Carlson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
6. Jon Anderson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
7. Vaughn Monreal-Berner, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
8. Easton Hargrave, Olympia, Wash. (Olympia Wrestling Club)
9. Tommy Bracket, Memphis, Tenn. (NMU-OTS)
10. Keaton Fanning, Bedford, Texas (NMU-OTS)

97 kg/213 lbs. 

1. G’Angelo Hancock, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids WC)
2. Lucas Sheridan, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
3. Daniel Miller, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
4. Eric Twohey, Stewartville, Minn. (Minnesota Storm)
5. Khymba Johnson, Marquette, Mich. (NYAC)
6. Kevin Beazley, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
7. Roy Nash, West Valley City, Utah (NMU-OTS)
8. Micah Burak, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
9. Blake Smith, Colorado Springs, Colo. (OTC)
10. Enock Francois, Ithaca, N.Y. (New York AC/FLWC)

130 kg/286.5 lbs.
1. Adam Coon, Fowlerville, Mich. (New York AC/Chicago RTC)
2. Robby Smith, Chicago, Ill. (New York AC)
3. Cohlton Schultz, Parker, Colo. (New York AC)
4. David Tate Orndorff, Orem, Utah (Utah Valley RTC)
5. Jacob Mitchell, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
6. Toby Erickson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
7. West Cathcart, Genesco, Ill. (Stoopstyle)
8. Trent Osnes, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
9. Donald Longendyke, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
10. Malcom Allen, St. Paul, Minn. (Minnesota Storm)