CA Cadet Girls Folkstyle State Championship – Place Winners

California USA Wrestling
2019 Cadet Girls Folkstyle State Championships
Selland Arena, Fresno, California

Action Photos – Cadet Folkstyle State

Cadet Girls Weight Class 94
1st Place – Karina Vang of Red Wave Wrestling
2nd Place – Madison Avila of P.M.A
3rd Place – Michelle Reyes-Medina of Santa Ana Wrestling
4th Place – Lorena Baca of North Coast Grapplers
5th Place – Jhaile De guzman of Tri Valley Elite Wrestling Clu
6th Place – Kailikaili Oshiro of South Torrance High School Wre
7th Place – Zoe Pritchard of Swamp Monsters
8th Place – Viviana Davalos of Foothill Wrestling Club

Cadet Girls Weight Class 100
1st Place – Brianna Gonzalez of Arroyo
2nd Place – Jalen Bets of Tri Valley Elite Wrestling Clu
3rd Place – Jordan Villagomez of Foothill Wrestling Club
4th Place – Ariana Esparza of pacifica
5th Place – Janessa Abisia of New Creation Wrestling Club
6th Place – Yamileth Marroquin of Foothill Wrestling Club

Cadet Girls Weight Class 106
1st Place – Cristelle Rodriguez of Titan Mercury Wrestling Club (
2nd Place – Adrienna Turner of Swamp Monsters
3rd Place – Emilie Gonzalez of Arroyo
4th Place – Artemisia Matera of Albany Wrestling Club
5th Place – Valeria Ahumada of Wan-Tu-Wazuri Oakland Youth Wr
6th Place – Carmen Perez of Swamp Monsters
7th Place – Marisol Rodriguez of North Coast Grapplers
8th Place – Sofia Gallardo of Dogpound

Cadet Girls Weight Class 112
1st Place – Leah Gaitan of Titan Mercury Wrestling Club (
2nd Place – Lexy Beadles of Unattached
3rd Place – Sara Vela of Internal Quest
4th Place – Athena Barajas of Kaitoa Wrestling Club
5th Place – Savannah Lewis of Corona High School
6th Place – Gabriella Rincon of Marvel Wrestling Academy
7th Place – Patricia Arana of GR818ERS TIGERS
8th Place – Ashlyn Arias of El Toro Chargers

Cadet Girls Weight Class 117
1st Place – Vienna Garcia of North Coast Grapplers
2nd Place – Jayani Bullock of Foothill Wrestling Club
3rd Place – Ashlyn Canizalez of New Creation Wrestling Club
4th Place – Tamsin Urbas of Albany Wrestling Club
5th Place – Cindi Gallegos of El Capitan Gauchos
6th Place – Maddison Gerrard of New Creation Wrestling Club
7th Place – Haley Mcreery of Albany Wrestling Club
8th Place – Asia Porter of Northview Wrestling

Cadet Girls Weight Class 122
1st Place – Jennifer Soto of Swamp Monsters
2nd Place – Janida Garcia of Tracy Wrestling Club
3rd Place – Tonancin Martinez of Foothill Wrestling Club
4th Place – Mia Meno of LWC Lemoore Wrestling Club
5th Place – Jackeline Hernandez of El Capitan Gauchos
6th Place – Tatyana Fuentes of GR818ERS TIGERS
7th Place – Kaili Seto of EGWA
8th Place – Nayeli Olivas of Brawley Union WC

Cadet Girls Weight Class 127
1st Place – Katie Gomez of Birmingham Community Charter H
2nd Place – Solana Mottola of Team Temecula
3rd Place – Ellisa Jimenez of Titan Mercury Wrestling Club (
4th Place – Teyah Gutierrez of Unattached
5th Place – Malia Montero of Gridley HIgh School
6th Place – Dena Loans arrow of Golden Grapplers Wrestling Clu
7th Place – Leila Vallejo of Marvel Wrestling Academy
8th Place – Kassandra Funez of Birmingham Community Charter H

Cadet Girls Weight Class 132
1st Place – Savannah Gomez of Titan Mercury Wrestling Club (
2nd Place – Izabella Evans of Swamp Monsters
3rd Place – Ximena Pulido of livermore wrestling club
4th Place – Natalie Castaneda of GR818ERS TIGERS
5th Place – Desiree Fuentes of GR818ERS TIGERS
6th Place – Madeline Magnus of Titan Mercury Wrestling Club (
7th Place – Jayda Ramsey of Coalinga Roughnecks
8th Place – Shaiann Cap of pacifica

Cadet Girls Weight Class 138
1st Place – Annie n. Hua of Sunnyvale wrestling club
2nd Place – Abby Siecienski of Albany Wrestling Club
3rd Place – Kennedy Brown of Capital Christian
4th Place – Josephine Carrillo of Coalinga Roughnecks
5th Place – Jaret Apatiga of Foothill Wrestling Club

Cadet Girls Weight Class 144
1st Place – Orianna Morales of Bakersfield High School
2nd Place – Miku Barberi of Palomino Academy
3rd Place – Elise Barnett of Foothill Wrestling Club

Cadet Girls Weight Class 152
1st Place – Amit Elor of Titan Mercury Wrestling Club (
2nd Place – Hannah Ricioli of El Molino Wildcats Wrestling
3rd Place – Briana Juarez of Dirtybird Wrestling
4th Place – Vanessa Gutierrez, of San Jose
5th Place – Danika Collier of San Pasqual High School Wrestl
6th Place – Anais Nunez perez of Foothill Wrestling Club
7th Place – Stephanie Ruiz of Coalinga Roughnecks

Cadet Girls Weight Class 164
1st Place – Jennifer Sanchez of North Hills Vikes
2nd Place – Annabel Garcia of Sunnyvale wrestling club
3rd Place – Alilah Delgadillo of Mission Oaks
4th Place – Fatima Granados of El Capitan Gauchos
5th Place – Alicia Garcia of Merced High
6th Place – Alice Velazquez of Northview Wrestling
7th Place – Angelena Ortiz of Firebaugh High School Wrestling

Cadet Girls Weight Class 180
1st Place – America Lopez of Vacaville Wrestling Club
2nd Place – Sam Calkins of Delta wrestling club
3rd Place – Evelyn Gayton of El Toro Chargers

Cadet Girls Weight Class 200
1st Place – Micaela jade Mullan of South San Franciscos Gators
2nd Place – Natalia Diaz-Portillo of SOT
3rd Place – Amina Rateb of Colt Wrestling Club
4th Place – Marianna Smith of Liberty WC

Cadet Girls Weight Class 217
1st Place – Bella Obeso of Northview Wrestling
2nd Place – Jolene Hernandez-kukta of Northview Wrestling