2019 NCS Boys Medalists

2019 North Coast Section Boys Wrestling Championships
CIF California High School Wrestling
James Logan High School, Union City, California
Friday-Saturday, February 15-16, 2019

Medalists – 2/16/2019

Weight Class 106 lbs.
1st: Devin Garcia, James Logan
2nd: Bobby Cuevas, De La Salle
3rd: Lorenzo Gunn, Benicia
4th: Nick Trave, Petaluma
5th: Albert Truong, Freedom
6th: Marco Montanez,  Healdsburg
7th: Isaiah Rubio, Windsor
8th: Maaz Adil, Washington

Weight Class 113 lbs.
1st: Blake Fredrickson, Windsor
2nd: Romeo McNeal, James Logan
3rd: Carter Bailey, Granada
4th: Jaden Ramos, Redwood
5th: Jose Sanchez, Maria Carrillo
6th: Charlie Winter, Petaluma
7th: Chaz Harrison, Del Norte
8th: Preston Bagan, Analy

Weight Class 120 lbs.
1st: Gus Petruske, College Park
2nd: Jake Gaitan, Las Lomas
3rd: Nolan Marchetti, Freedom
4th: Julian Victoria, Dublin
5th: Brandon Reynolds, Benicia
6th: Sean Pamintuan, James Logan
7th: Donovan Lucente, Amador
8th: Andrew Aquino, Arroyo

Weight Class 126 lbs.
1st: Dakota Unpingco, Freedom
2nd: Riley Hilt, De La Salle
3rd: Marco Ruffinelli, Las Lomas
4th: Cole Gregerson, Liberty
5th: Skyler Moore, Del Norte
6th: Dylan Pilger, Dublin
7th: Anthony Bernardo, James Logan
8th: Majed Moussalli, Granada

Weight Class 132 lbs.
1st: Kyle Parco, De La Salle
2nd: Jose Fernandez III, Upper Lake
3rd: Basil Othman, Benicia
4th: Brennan Brown, Windsor
5th: Cade Martinez-Ignatov, Liberty
6th: Aaron Villa Carlos, American Canyon
7th: Dan Ikegami, Dublin
8th: Hugo Salazar, Lower Lake

Weight Class 138 lbs.
1st: Dwayne Guerrero, De La Salle
2nd: Josiah Monjares, Las Lomas
3rd: Cole Sanchez, Northgate
4th: Marcus Mandler, San Leandro
5th: Ashton Stanley, Ukiah
6th: Justin Campbell, Windsor
7th: R J Maes, Castro Valley
8th: Jonathan Nguyen, Granada

Weight Class 145 lbs.
1st: Trent Silva, Windsor
2nd: Nate Paulson, Liberty
3rd: Logan Sumulong, De La Salle
4th: Albert Xing, Albany
5th: Rylan Matheson, Granada
6th: Daniel Feustel, Freedom
7th: Levi Nyberg, Fortuna
8th: Daniel Karas, College Park

Weight Class 152 lbs.
1st: Mario Franco, De La Salle
2nd: Gage Mettler, Northgate
3rd: Connor Pedersen, Petaluma
4th: Kristopher Darrin, Castro Valley
5th: Jakari Harris, Antioch
6th: Adrian Alvarez, Ukiah
7th: Daniel Canon, Liberty
8th: Edward Vilchis, Granada

Weight Class 160 lbs.
1st: Ankhaa Enkhmandakh, De La Salle
2nd: Alex Garcia, Kelseyville
3rd: Cody Pruis, Heritage
4th: Colton Prieto, Petaluma
5th: Max Plotzeneder, Castro Valley
6th: Joey Pontes, Fortuna
7th: Timothy Greenhouse, San Ramon
8th: Andrew Hamant, College Park

Weight Class 170 lbs.
1st: Tate Bossert, Las Lomas
2nd: Isaac Morris, Castro Valley
3rd: Lance Hackett, De La Salle
4th: Travis Laui, Pittsburg
5th: Nic LeSieur, Northgate
6th: Hussien Abushi, Arroyo
7th: Ethan Williams, Healdsburg
8th: Adam Medeiros, Fortuna

Weight Class 182 lbs.
1st: Jack Kilner, Granada
2nd: Andrew Kohl, Castro Valley
3rd: Mateo Celaya, St Patrick
4th: Jacob Alves, Heritage
5th: Nathan Tyrrell, Ukiah
6th: Ethan Kollenborn, Cardinal Newman
7th: Sir Henson, Benicia
8th: Darin Guerrero, De La Salle

Weight Class 195 lbs.
1st: Adrian Chavez, Liberty
2nd: Justin Naugle, Casa Grande
3rd: Xavier Williams, Livermore
4th: Dan DeSoto, California
5th: Jared Pyzer, Middletown
6th: Josh Collom, Granada
7th: Bryan Torres, Maria Carrillo
8th: Alex Cruz, Windsor

Weight Class 220 lbs.
1st: Isaiah Chatman, Pittsburg
2nd: Elias Khamisy, Mission San Jose
3rd: Frankie Pomilia, Ukiah
4th: Steven Karas, College Park
5th: Mathieu Isanove, Sir Francis Drake
6th: Carter Pierce, Foothill
7th: Javante Gregoire, Kelseyville
8th: Carlos Hernandez, Alhambra

Weight Class 285 lbs.
1st: Ben Roe, De La Salle
2nd: Jacob Sartorio, Clayton Valley
3rd: Wyatt Word, Liberty
4th: Chance Hefter, Newark Memorial
5th: Caleb Hunter, Freedom
6th: Eric Karas, College Park
7th: Jack Faris, Casa Grande
8th: Cole Lex, Napa