NJCAA National Championship Results

NJCAA National Wrestling Championships
Hosted by Iowa Western Community College
Mid-America Center, Council Bluffs, Iowa
Friday & Saturday, February 23-24, 2018
Outstanding Wrestler –  Kenny Astle, Western Wyoming – 149 lbs.
Top 10 Team Scores – 2/24/2018
1 – 147.5 – Northeastern Oklahoma A&M College
2 – 124.5 – Clackamas Community College
3 – 121.0 – Iowa Central Community College
4  –  99.5 – Western Wyoming Community College
5  –  86.5 – Iowa Western Community College
6  –  80.5 – North Idaho College
7  –  76.5 – Ellsworth Community College
8  –  76.5 – Northwest College – Wyoming
9  –  70.5 – Barton Community College
10 – 61.0 – Northwest Kansas Technical College
Individual Placers
Weight Class 125 lbs.
1st:  Nodir Safarov (Northwest Wyoming)
2nd:  Benny Gomez (Muskegon)
3rd:  Jaxon Cole (Western Wyoming)
4th:  Boo Dryden (Northeast Oklahoma)
5th:  Marcelino Lopez (Cowley)
6th:  Dillon Prutch (Labette)
7th:  Esco Walker jr. (North Idaho)
8th:  Javier Moreno (Ellsworth)
Weight Class 133 lbs.
1st:  Todd Small (Iowa Central)
2nd:  Munkhbat Bat-erdene (Northwest Kansas Tech)
3rd:  Gage Gomez (Barton)
4th:  D’andre Brumfield (Iowa Western)
5th:  Ottis Rollins (Colby)
6th:  Justin Folley (Ellsworth)
7th:  Jack Karstetter (Northeast Oklahoma)
8th:  Tramon Jenkins (Spartanburg)
Weight Class 141lbs.
1st:  Austin Anderly (NIACC)
2nd:  Christian Kanzler (Lincoln)
3rd:  Tyree Johnson (Triton)
4th:  Ralph Tovar (Clackamas)
5th:  Eric Clarke (Iowa Central)
6th:  Kevin Kissane (Pratt)
7th:  Jake Thompson (Western Wyoming)
8th:  Cody Karstetter (Northeast Oklahoma)
Weight Class 149 lbs.
1st:  Kenny Astle (Western Wyoming)
2nd:  Michael Zachary (Iowa Western)
3rd:  Kendon Lee (Northeast Oklahoma)
4th:  David Hollingsworth (Iowa Lakes)
5th:  Jasiah Williams (Clackamas)
6th:  Christopher Meloni (Nassau)
7th:  Mark Voss (Ridgewater)
8th:  John Reina (Niagara)
Weight Class 157 lbs.
1st:  Kade Sander (Barton)
2nd:  Ethan Karsten (Iowa Central)
3rd:  Steven Lawrence (Ellsworth)
4th:  Isaiah Diggs (Clackamas)
5th:  Liam Corbett (Highline)
6th:  Thomas Stevenson (North Idaho)
7th:  Noah Jackson (NIACC)
8th:  Tate Allison (Northwest Wyoming)
Weight Class 165 lbs.
1st:  Troy Keller (Niagara)
2nd:  Wyatt Jordan (Northeast Oklahoma)
3rd:  Michial Foy (Harper)
4th:  Dillon Ulrey (Clackamas)
5th:  Jacob Swift (North Idaho)
6th:  Jose Rodriguez (Iowa Central)
7th:  Sangobunmi Smith (Iowa Lakes)
8th:  Justin Anderson (Northeastern)
Weight Class 174 lbs.
1st:  Dylan Reel (Clackamas)
2nd:  Anthony Collins (Ellsworth)
3rd:  Cody Kingery (Iowa Western)
4th:  Devin Crawl (Northeast Oklahoma)
5th:  David Kelly (Barton)
6th:  Michael Abidin (Nassau)
7th:  Cameron Page (Jamestown)
8th:  Matt Hebel (Western Wyoming)
Weight Class 184 lbs.
1st:  Tanner Harvey (Southwestern Oregon)
2nd:  Levi Perry (North Idaho)
3rd:  Nick Maximov (Clackamas)
4th:  Ottis Peeler (Iowa Western)
5th:  Alex Kaufmann (Northeast Oklahoma)
6th:  Antrez Clagon (Iowa Central)
7th:  Joseph White (Northwest Kansas Tech)
8th:  Jeff Oakes (Northwest Wyoming)
Weight Class 197 lbs.
1st:  Wade French (Western Wyoming)
2nd:  Tyree Sutton (Iowa Central)
3rd:  Baker Hadwan (Muskegon)
4th:  Amos Daigbe (Highline)
5th:  Mason Hawkins (Rochester)
6th:  Seth Ham (Iowa Western)
7th:  Zeke Silva (Northeast Oklahoma)
8th:  Cory Schmidt (Itasca)
Weight Class 285 lbs.
1st:  Odgerel Batkhishig (Northwest Kansas Tech)
2nd:  Lisiate Anau (Northwest Wyoming)
3rd:  Brian Andrews (Northeast Oklahoma)
4th:  Damian Trujillo (North Idaho)
5th:  Bryan Ditchman (Joliet)
6th:  Darryl Aiello (Clackamas)
7th:  Jonathan Solorzano (Nassau)
8th:  Jimsher Sidhu (NIACC)