40th Annual Doc Buchanan Invitational
CIF California High School Wrestling
Hosted by Clovis High School
Clovis, California  USA
Friday, Jan. 5 – Saturday, Jan 6, 2018
MEDALISTS – Final 1/6/2018
106 lbs.
1st:  Richard Figueroa (Selma)
2nd:  Nick Kayal (Bergen Catholic (NJ))
3rd:  Wyatt Yapoujian (Pomona (CO))
4th:  Carlos Negrete (Clovis North)
5th:  Jonathan Prata (Downey)
6th:  Vince Cornella (Monarch (CO))
7th:  Hunter Leake (Buchanan)
8th:  Evan Ivaldi (Del Oro)
113 lbs.
1st:  Giano Petrucelli (Clovis)
2nd:  Tristan Lujan (Selma)
3rd:  Maximo Renteria (Buchanan)
4th:  Brendon Garcia (Pueblo County (CO))
5th:  Dilan Ajtun (Downey)
6th:  Easton Amuro (Calvary Chapel (Santa Ana))
7th:  Eric Sanchez (Silver Creek)
8th:  Mario Moreno (Madera)
120 lbs.
1st:  #7 Robert Howard (Bergen Catholic (NJ))
2nd:  #10 Nicolas Aguilar (Gilroy)
3rd:  Cole Reyes (Frontier)
4th:  Brandon Paulson (Clovis)
5th:  Devin Murphy (Clovis North)
6th:  Dakota Unpingco (Freedom)
7th:  Josiah Nava (Pueblo County (CO))
8th:  Henry Porter (Oakdale)
126 lbs.
1st:  Cleveland Belton (St. John Bosco)
2nd:  Ethan Leake (Buchanan)
3rd:  Ryan Franco (Clovis North)
4th:  Terrell Barraclough (Layton (UT))
5th:  Dylan Weaver (Bergen Catholic (NJ))
6th:  Jose Fernandez III (Upper Lake)
7th:  Antonio Margiotta (Las Lomas)
8th:  Josh Nira (Greeley Central (CO))
132 lbs.
1st:  #7 Theorius Robison (Pomona (CO))
2nd:  Carmen Ferrante (Bergen Catholic (NJ))
3rd:  Elijah Palacio (Edison (Huntington Beach))
4th:  Marcos Polanco (Bishop Amat)
5th:  Angelo Martinoni (Folsom)
6th:  Job Greenwood (Poudre (CO))
7th:  Robert Areyano (Selma)
8th:  Caleb Blasius (Sultana)
138 lbs.
1st:  #4 Jaden Abas (Rancho Bernardo)
2nd:  Sonny Santiago (St. John Bosco)
3rd:  Matthew Olguin (Buchanan)
4th:  Colton Yapoujian (Pomona (CO))
5th:  Brody Lamb (Poudre (CO))
6th:  Alex Felix (Gilroy)
7th:  Ricky Torres (Oakdale)
8th:  Luis Ramos (Selma)
145 lbs.
1st:  Andrew Alirez (Greeley Central (CO))
2nd:  Tony Mendoza (Selma)
3rd:  Jacob Greenwood (Poudre (CO))
4th:  Tony Ulaszek (Greeley Central (CO))
5th:  Chris Gaxiola (Buchanan)
6th:  Peyton Omania (De La Salle)
7th:  Bernie Truax (Rancho Buena Vista)
8th:  Tyler Badgett (Rancho Bernardo)
152 lbs.
1st:  Gerard Angelo (Bergen Catholic (NJ))
2nd:  Trey Munoz (Trabuco Hills)
3rd:  Tony Asatrian (Bergen Catholic (NJ))
4th:  Peter Enos (Francis Howell (MO))
5th:  Gabe Dinette (Lakewood (CO))
6th:  John Fox (Gilroy)
7th:  John Manning (St. Thomas Villanova (ON))
8th:  Jace Luchau (Selma)
160 lbs.
1st:  #3 Shane Griffith (Bergen Catholic (NJ))
2nd:  Drake Engelking (Longmont (CO))
3rd:  Noah Blake (Del Oro)
4th:  Joel Romero (Buchanan)
5th:  Parker Benekas (Ponderosa (CO))
6th:  Beau Bradley (Monache)
7th:  Alexander Escudero (Los Gatos)
8th:  Daniel Woo (Pioneer (San Jose))
170 lbs.
1st:  Cole Moody (Bingham (UT))
2nd:  Christian Rodriguez (Selma)
3rd:  Chris Foca (Bergen Catholic (NJ))
4th:  Trent Tracy (Frontier)
5th:  Gabe Martinez (Oakdale)
6th:  Uriel Beristain (Mater Dei Catholic)
7th:  Mark Cardwell (Monache)
8th:  Nathan Haas (St. John Bosco)
182 lbs.
1st:  Anthony Montalvo (Buchanan)
2nd:  Jacob Cardenas (Bergen Catholic (NJ))
3rd:  Guillermo Escobedo (Bishop Amat)
4th:  Gerardo Hernandez (Capistrano Valley)
5th:  Brandon Jeffer (Roseburg (OR))
6th:  Connor Bourne (Faith Lutheran (NV))
7th:  Michael Viramontes (Hesperia)
8th:  Carlos Gomez (Birmingham Charter)
195 lbs.
1st:  #9 Colbey Harlan (Oakdale)
2nd:  #13 Ryan Reyes (Clovis West)
3rd:  Jayden Woodruff (Ponderosa (CO))
4th:  Antonio Andrade (Gilroy)
5th:  Jacob Good (Clovis)
6th:  Matthew Martinez (Alvarez)
7th:  Sage Mosco (Bergen Catholic (NJ))
8th:  Thomas Schmitt (Mater Dei Catholic)
220 lbs.
1st:  Trevor Ervin (Buchanan)
2nd:  Joey Daniel (Santa Ana)
3rd:  David Aranda (St. John Bosco)
4th:  Nicholas Villarreal (Gilroy)
5th:  Erich Osteen (Chaminade Prep)
6th:  Mauricio Jimenez (Las Vegas (NV))
7th:  Dante Garcia (Pueblo County (CO))
8th:  Kade Carlson (Corner Canyon (UT))
285 lbs.
1st:  #2 Cohlton Schultz (Ponderosa (CO))
2nd:  #3 Seth Nevills (Clovis)
3rd:  Randy Gonzalez Jr. (Lakewood)
4th:  John High (Bergen Catholic (NJ))
5th:  Xavier Moran (Selma)
6th:  Hayden Still (Lakewood (CO))
7th:  Lucas Gramlick (American Canyon)
8th:  Austin Gillham (Sultana)
    # = National Rank