WTT Challenge Tournament Seeds

2017 U.S. FREESTYLE WORLD TEAM TRIALS CHALLENGE TOURNAMENT SEEDS

57 kg/125.5 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Tony Ramos, Chapel Hill, N.C. (Sunkist Kids WC/Tarheel RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Tyler Graff, New Brunswick, N.J. (Titan Mercury WC)
2. Nahshon Garrett, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
3. Nathan Tomasello, Parma, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
4. Nico Megaludis, State College, Pa. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
5. Zach Sanders, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
6. Frank Perrelli, Charlottesville, Va. (Titan Mercury WC/Cavalier RTC)
7. Alan Waters, Columbia, Mo. (Titan Mercury WC/Missouri WF)
8. Thomas Gilman, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
9. Darian Cruz, Allentown, Pa. (Lehigh)

61 kg/134 lbs.
’16 World medalist advances to Trials Finals series – Logan Stieber, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Kendric Maple, West Lafayette, Ind. (Titan Mercury WC/Boilermaker RTC)
2. Brandon Wright, Indianapolis, Ind. (RNO/IPWA)
3. Josh Kindig, Durham, N.C. (Sunkist Kids/Tar Heel WC)
4. Cody Brewer, Evanston, Ill. (Titan Mercury WC/Chicago RTC)
5. Jayson Ness, Bloomington, Minn. (Minnesota Storm)
6. Joe Colon, Cedar Falls, Iowa (Titan Mercury WC/Panther RTC)
7. Seth Gross, Rosemount, Minn. (Jackrabbit WC)
8. Chris Dardanes, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)

65 kg/143 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Frank Molinaro, Blacksburg, Va. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Zain Retherford, Benton, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Bernard Futrell, Philadelphia, Pa. (Titan Mercury WC/Pennsylvania RTC)
3. Evan Henderson, Chapel Hill, N.C. (Titan Mercury WC)
4. Kellen Russell, Chelsea, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
5. Nick Dardanes, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)
6. Mario Mason, Moorestown, N.J. (Lehigh Valley WC)
7. Dean Heil, Brunswick, Ohio (Oklahoma State)
8. Jaydin Eierman, Columbia, Mo. (Missouri Wrestling Foundation)

70 kg/154 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – James Green, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska WTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
2. Nazar Kulchytskyy, Madison, Wis. (Titan Mercury WC)
3. Chase Pami, Philadelphia, Pa. (Sunkist Kids/Pennsylvania RTC)
4. Jason Nolf, Yatesboro, Pa. (Nittany Lion WC)
5. Alec Pantaleo, Canton, Mich. (Michigan RTC)
6. Jason Chamberlain, Fresno, Calif. (Titan Mercury WC)
7. Tommy Gantt, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
8. Dylan Ness, Bloomington, Minn. (Minnesota Storm)

74 kg/163 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska WTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC)
2. Alex Dieringer, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
3. Anthony Valencia, Bellflower, Calif. (Sunkist Kids)
4. Isaiah Martinez, Leemore, Calif. (Illinois RTC)
5. Kevin LeValley, Lewisburg, Pa. (Buffalo Valley RTC)
6. Chance Marsteller, New Park, Pa. (Dark Knights)

86 kg/189 lbs.
’16 Olympic medalist advances to Trials Finals series– J’den Cox, Columbia, Mo. (Titan Mercury WC/Missouri WF)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. David Taylor, State College, Pa. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
2. Richard Perry, Philadelphia, Pa. (New York AC/Pennsylvania RTC)
3. Nick Heflin, Bordentown, N.J. (Princeton WC)
4. Patrick Downey III, Baltimore, Md. (Unattached)
5. Kyle Crutchmer, Tulsa, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy WC)
6. Austin Trotman, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
7. Josh Asper, Annapolis, M.D. (Navy-Marines Corps Mat Club)
8. Joe Rau, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

97 kg/213 lbs.
’16 Olympic medalist advances to Trials Finals series – Kyle Snyder, Woodbine, Md. (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Kyven Gadson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
2. Dustin Kilgore, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Micah Burak, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
4. Nathan Burak, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
5. Kallen Kleinschmidt, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. Ty Walz, Cleveland, Ohio (Titan Mercury WC)
7. Blaize Cabell, Cedar Falls, Iowa (Valley RTC)
8. Nikko Reyes, Fresno, Calif. (Valley RTC)
9. Hayden Zillmer, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
10. Matt Williams, Apple Valley, Calif. (Road Runner WC)

125 kg/275 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Nick Gwiazdowski, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC/Wolfpack RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Zachery Rey, Northampton, Pa. (Lehigh Valley WC)
2. Dom Bradley, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
3. Bobby Telford, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
4. Tony Nelson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Justin Grant, Easton, Pa. (New York AC)
6. Nathan Butler, Leavenworth, Kan. (Stanford-California RTC)