U20 Pan Am Results – Greco-Roman – Team USA

2022 U20 Pan-American Championships
July 08 – 10, 2022 – Mexico • Oaxtepec
# WrestleOaxtepec

Team USA Results – Greco

Greco-Roman 55kg
Round 4
Marco Antonio GARCIA ALVAREZ (MEX) df. Jakason William BURKS (USA) by VSU1, 15 – 6
Round 3
Hernan David ALMENDRA (ARG) df. Jakason William BURKS (USA) by VSU1, 9 – 1
Round 2
Jakason William BURKS (USA) df. Yan LANDIM RIBEIRO (BRA) by VSU, 9 – 0
Round 1
Jakason William BURKS (USA) df. Esteban Mauricio MORALES MAYANCHA (ECU) by VSU, 8 – 0

Greco-Roman 60kg
Bronze
Maxwell Hopper BLACK (USA) df. Victor Uriel CAMARENA ASCENCIO (MEX) 12-0
Round 1
Ronaldo SANCHEZ RAMIREZ (COL) df. Maxwell Hopper BLACK (USA) by VSU1, 9 – 1

Greco-Roman 63kg
Gold
Haiden Kade DRURY (USA) df. Antonio Jordan RUIZ MORA (ECU) by VSU, 9 – 0
Semifinal
Haiden Kade DRURY (USA) df. Marco Adryan FERNANDEZ CUBAS (PER) by VFA, 9 – 0
Rnd 3
Haiden Kade DRURY (USA) df. Wilfredo Steven LOPEZ (PAN) by VIN, 0 – 0
Rnd 2
Haiden Kade DRURY (USA) df. Antonio Jordan RUIZ MORA (ECU) by VSU1, 9 – 1
Rnd 1
Haiden Kade DRURY (USA) df. Alexis Abraham VARGAS RAMIREZ (MEX) by VSU1, 10 – 1

Greco-Roman 67kg
Gold
Nestor Evian ALMANZA TRUYOL (CHI) df. Robert Paul PEREZ III (USA) by VPO1, 5 – 5
Semifinal
Robert Paul PEREZ III (USA) df. Uvaldo CAMACHO DIAZ (MEX) by VSU, 9 – 0
Quarterfinal
Robert Paul PEREZ III (USA) df. Piero Alexander CRUCES PANAIFO (PER) by VPO1, 7 – 1

Greco-Roman 72kg
Gold
Richard Joseph FEDALEN (USA) df. Elsi Jair MARTINEZ ORDONEZ (MEX) by VPO, 5 – 0
Semifinal
Richard Joseph FEDALEN (USA) df. Manuel BROWN (PAN) by VSU1, 10 – 1
Rnd 3
Richard Joseph FEDALEN (USA) df. Elsi Jair MARTINEZ ORDONEZ (MEX) by VPO, 7 – 0
Rnd 2
Richard Joseph FEDALEN (USA) df. Franco Javier Ignacio GONZALEZ PALMA (CHI) by VSU, 8 – 0
Rnd 1
Richard Joseph FEDALEN (USA) df. Darío CUBAS CASTILLO (PER) by VSU1, 10 – 2

Greco-Roman 77kg
Gold
Guilherme BARROS DE ARRUDA PORTO (BRA) df. Manuel Jacob GAITAN III (USA) by VSU1, 11 – 1
Semifinal
Manuel Jacob GAITAN III (USA) df. Diego Yael MACIAS TORRES (MEX) by VSU1, 10 – 2
Rnd 3
Manuel Jacob GAITAN III (USA) df. Erick Jose MARTINEZ MATEO (PUR) by VSU, 8 – 0
Rnd 2
BYE
Rnd 1
Manuel Jacob GAITAN III (USA) df. Ricardo Emanuel MONTERO ZUNIGA (ECU) by VSU, 9 – 0

Greco-Roman 82kg
Round 3
75 | Mat A
Michael William Frances ALTOMER (USA) df. Juan Diego CARDOZO IBATA (COL) by VSU, 8 – 0
Round 2
Michael William Frances ALTOMER (USA) df. Christian Ivan MEDINA NUNEZ (MEX) by VFA, 2 – 1

Greco-Roman 87kg
Round 3
Kodiak Gary STEPHENS (USA) df. Carlos de Jesus SALAZAR GOMEZ (MEX) by VPO1, 1 – 1
Round 2
Kodiak Gary STEPHENS (USA) df. Ricardo Nahuel GOMEZ (ARG) by VFA, 8 – 0
Round 1
Kodiak Gary STEPHENS (USA) df. Jose Karl JOURDAN CALDERON (PUR) by VSU, 8 – 0

Greco-Roman 97kg
Round 3
Robert Armstrong PLYMPTON (USA) df. Juan Manuel HERRERA DE LA ROSA (MEX) by VFA, 5 – 2
Round 2
BYE
Round 1
Robert Armstrong PLYMPTON (USA) df. Jean Paul NAZARENO NAZARENO (ECU) by VFA, 12 – 3

Greco-Roman 130kg
Round 3
Luis Enrique DE LA ROSA ARTEAGA (MEX) df. Andre Gabriel DO AMARAL VIANA (BRA) by VFO, 0 – 0
Round 2
Aden Ikaika Hammar ATTAO (USA) df. Andre Gabriel DO AMARAL VIANA (BRA) by VFO, 0 – 0
Round 1
Aden Ikaika Hammar ATTAO (USA) df. Luis Enrique DE LA ROSA ARTEAGA (MEX) by VSU, 8 – 0