Team USA Greco Results at the Pellicone

2021 MATTEO PELLICONE INTERNATIONAL
March 4-7, 2021 | Rome, Italy

U.S. Greco-Roman results
60 kg: Dylan Gregerson (Orem, Utah/Brunson UVRTC) – EIGHTH
LOSS Emin Sefershaev (Russia), 5-0
LOSS Zhanserik Sarsenbayev (Kazakhstan), 6-2

60 kg: Ildar Hafizov (Colorado Springs, Colo./US Army WCAP) – FIFTH
WIN Manish Manish (India), 11-3
LOSS Emin Sefershaev (Russia), 4-1
LOSS Zhanserik Sarsenbayev (Kazakhstan), 8-5

63 kg: Sam Jones (Orem, Utah/ Brunson UVRTC/New York AC) – FIFTH
WIN Giovanni Alessio (Italy), 11-3
LOSS Sultan Assetuly (Kazakhstan), 9-2
LOSS Neeraj Neeraj (India), 6-4

67 kg: Jamel Johnson (Camp LeJeune, N.C./Marines) – EIGHTH
WIN Julinho Correia Dju (Portugal), 12-0
LOSS Almat Kebispayev (Kazakhstan), 5-4

87 kg: Josef Rau (Chicago, Ill./Titan Mercury) – FIFTH
WIN Nursultan Tursynov (Kazakhstan), 3-0
LOSS David Losonczi (Hungary), 10-1
WIN Patrick Martinez (USA), forfeit
LOSS Bekkhan Ozdoev (Russia), 8-0

87 kg: John Stefanowicz (Camp LeJeune, N.C./Marines) – SEVENTH
WIN Dogan Goktas (Turkey), 1-1
LOSS Bekkhan Ozdoev (Russia), 8-0

97 kg: Daniel Miller (Camp LeJeune, N.C./Marines) – SEVENTH
WIN Deepanshu Deepanshu (India), 2-1
LOSS Erik Szilvassy (Hungary)
LOSS Ondrej Dadak (Czech Republic), 5-4

130 kg: Adam Coon (Ann Arbor, Michigan/Cliff Keen WC) – SEVENTH
WIN Cohlton Schultz (USA), 10-5
LOSS Zurabi Gedekhauri (Russia), 8-0

130 kg: Cohlton Schultz (Tempe, Ariz./Sunkist Kids) – NINTH
LOSS Adam Coon (USA), 10-5

130 kg: West Cathcart (Champaign, Ill./IRTC/New York AC) – 12th
LOSS Zurabi Gedekhauri (Russia), 9-0

72 kg: Raymond Bunker (Camp LeJeune, N.C./Marines) – eliminated
WIN Kaharman Kissymetov (Kazakhstan), 2-0
LOSS Cingiz Labazanov (Russia), 7-2
LOSS Robert Fritsch (Hungary), injury default

77 kg: Peyton Walsh (Camp LeJeune, N.C./Marines) – BRONZE MATCH
WIN Marciano Ali (Puerto Rico), 5-2
LOSS Yunus Basar (Turkey), 8-0
vs. Askhat Dilmukhamedov (Kazakhstan)

77 kg: Pat Smith (Minneapolis, Minn./Minnesota Storm) – BRONZE MATCH
LOSS Zoltan Levai (Hungary), 2-0
vs. Tamerlan Shadukayev (Kazakhstan)

82 kg: RaVaughn Perkins (Colorado Springs, Colo./New York AC) – eliminated
WIN Singh Gurpreet (India), 12-11
LOSS Tamas Levai (Hungary), 11-0

82 kg: Ben Provisor (Lewisburg, Pa./Buffalo Valley RTC/New York AC) – eliminated
LOSS Emrah Kus (Turkey), 7-0

82 kg: Terrence Zaleski (Camp LeJeune, N.C./Marines) – eliminated
LOSS Laszlo Szabo (Hungary), 10-1