Canada Cup Results for Team USA

2019 Canada Cup, Calgary, Canada

U.S. women’s freestyle results

50 kg: Victoria Anthony (Tempe, Ariz./ Sunkist Kids)- GOLD

WIN Brianna Gedeon (The Wrestling Family) TF 11-0

WIN Augusta Eve (Dinos WC) TF 13-0

WIN Alexia Seal (Team Canada) TF 11-0

53 kg: Amy Fearnside (Colorado Springs. Colo./Titan Mercury WC)- GOLD

WIN Victoria Seal (Team Canada) TF 10-0

WIN Jade Dufour (Team Canada) TF 10-0

WIN Amber Wiebe (Team Canada) TF 10-0

53 kg: Charlotte Fowler (Katy, Texas/ River Valley Wrestling Club- 6TH

WIN Grace Lew (Dinos WC) TF 10-0

LOSS Victoria Seal (Team Canada) FALL 2:58

LOSS Amber Wiebe (Team Canada) TF 10-0

LOSS Jeongbin Oh (Republic of Korea) DEC 5-3

 

55 kg: Ronna Heaton (Madison, Wisc./ Sunkist Kids)- BRONZE

LOSS Samantha Stewart (Black Bears WC) DEC 7-0

WIN Sueanne Harms (Saskatoon WC) FALL 1:16

LOSS Jade Parsons (Brock WC) FALL 2:20

 

57 kg: Shauna Kemp (Jamestown, N.D./ Titan Mercury WC)- BRONZE

LOSS Emily Schaefer (Team Canada) FALL 2:55

WIN Karla Lorena Godinez Gonzalez (Burnaby Mountain WC) DEC 6-2

LOSS Youngjin Kwon (Republic of Korea) TF 12-2

 

59 kg: Abigail Nette (Franklin Springs, Ga./Lion Wrestling Club)- BRONZE

WIN Kelsey Campbell (USA) DEC 1-1

WIN Aleah Nickel (Swift Current WC) TF 13-2

LOSS Alex Town (Team Canada) TF 10-0

WIN Tianna Kennet (Dinos WC) DEC 7-4

 

59 kg: Kelsey Campbell (Scottsdale, Ariz./ Sunkist Kids)- 4TH

LOSS Abigail Nette (USA) DEC 1-1

LOSS Alex Town (Team Canada) TF 10-0

LOSS Tianna Kennet (Dinos WC) DEC 8-2

WIN Aleah Nickel (Swift Current WC) TF 12-1

 

62 kg: Desiree Zavala (Grandview, Wash./Choker Wrestling Club)- BRONZE

WIN Brianna Csontos (USA) TF 10-0

LOSS Jessica Brouillette (Brock WC) DEC 9-3

WIN Minju Kim (Republic of Korea) FALL 3:38

LOSS Ana Paula Godinez Gonzalez (Burnaby Mountain WC) TF 10-0

 

Briana Csontos (New York, N.Y./ Titan Mercury WC)- 4TH

LOSS Desiree Zavala (USA) TF 10-0

WIN Minju Kim (Republic of Korea) FALL 1:35

LOSS Ana Paula Godinez Gonzalez (Burnaby Mountain WC) TF 14-4

LOSS Jessica Brouillette (Brock WC) TF 10-0

 

68 kg: Jayden Laurent (De Pere, Wis./Titan Mercury WC)- SILVER

WIN Ellise Daynes (Independent) TF 10-0

LOSS Danielle Lappage (Dinos WC) TF 10-0

 

72 kg: Victoria Francis (Litchfield, Ill./Titan Mercury WC)- GOLD

WIN Alyvia Fiske (USA) FALL 4:56

WIN Hannah Gladden (USA) FALL 3:59

DEC Dejah Slater (Team Canada) 4-1

72 kg: Dymond Guilford (Lancaster, Calif./ Titan Mercury WC)- BRONZE

LOSS Dejah Slater (Team Canada) DEC 6-1

WIN Hannah Gladden (USA) TF 12-2fa

WIN Kristine Ursu (Ascendant Martial Arts) FALL 2:02

 

72 kg: Hannah Gladden (Franklin Springs, Ga./Lion Wrestling Club)- 5TH

WIN Kristine Ursu (Ascendant Martial Arts) FALL 0:48

LOSS Victoria Francis (USA) FALL 3:59

LOSS Dymond Guilford (USA) TF 12-2

WIN Iman Kazem (USA) FALL 4:56

 

72 kg: Iman Kazem (Tracy, Calif./ Women’s National Team)- 6TH

LOSS  Dejah Slater (Team Canada) DEC 8-4

LOSS Kristine Ursu (Ascendant Martial Arts) FALL 5:27

LOSS Hannah Gladden (USA) FALL 4:56

 

72 kg: Alyvia Fiske (Napa, Calif./ Titan Mercury WC)- DNP

LOSS Victoria Francis (USA) FALL 4:56

LOSS Kristine Ursu (Ascendant Martial Arts) DEC 8-2

 

76 kg: Precious Bell (Atherton, Calif./ Titan Mercury WC)- 5TH

WIN Taylor Follensbee (Saskatoon WC) TF 10-0

LOSS Justina Di Stasio (Team Canada) FALL 4:05

LOSS Aline Da Silva Ferreira (Brazil) DEC 8-1

WIN Taylor Follensbee (Saskatoon WC) TF 12-2

 

U.S. men’s freestyle results

 

70 kg: Robbie Mathers (Phoenix, Ariz./Sunkist Kids)- GOLD

WIN Michael Asselstine (EWC Bears) DEC 11-10

WIN Jaewon Lee (Republic of Korea) TF 10-0

WIN Ty Lydic (USA) TF 16-6

 

70 kg: Ty Lydic (Greensburg, Pa./ Griffin Wrestling Club)- SILVER

WIN Tristan Kato (Hamilton WC) FALL 3:21

WIN Donghyeon Shin (Republic of Korea) Dec 6-2

LOSS Robbie Mathers (Sunkist Kids) TF 16-6

 

92 kg: Jeffery Anderson (USA)- BRONZE

WIN Jeffrey Henry (USA) TF 10-0

WIN Shekhar Saxena (Akhara Of Champions) DEC 8-7

LOSS Wonhwy Choi (Republic of Korea) TF 10-0

 

92 kg: Jeff Henry (USA)- 4TH

LOSS Jeffery Anderson (USA) TF 10-0

LOSS Wonhwy Choi (Republic of Korea) TF 10-0

LOSS Shekhar Saxena (Akhara Of Champions) FALL :43

 

125 kg: Ike Okoli (Spokane, Wash./ Inland Northwest Wrestling Training Center)- 4TH

LOSS Sean Molle (Dinos WC) TF 13-0

WIN Yeonjun Ki (Republic of Korea) Dec 9-2

LOSS Sean Molle (Dinos WC) 12-0