2019 NCAA D1 Place Winners and Medal Match Results

2019 NCAA Division 1 National Wrestling Championships
Pittsburgh, PA

Weight Class 125
1st Place – Spencer Lee, Iowa
2nd Place – Jack Mueller, Virginia
3rd Place – Sebastian Rivera, Northwestern
4th Place – Vitali Arujau, Cornell
5th Place – Nicholas Piccininni, Oklahoma State
6th Place – Pat Glory, Princeton
7th Place – RayVon Foley, Michigan State
8th Place – Ronnie Bresser, Oregon State

1st Place Match
Spencer Lee (Iowa) over Jack Mueller (Virginia) by Dec 5-0
3rd Place Match
Sebastian Rivera (Northwestern) over Vitali Arujau (Cornell) by Dec 8-3
5th Place Match
Nicholas Piccininni (Oklahoma State) over Pat Glory (Princeton) by Fall 5:29
7th Place Match
RayVon Foley (Michigan State) over Ronnie Bresser (Oregon State) by Dec 7-4

Weight Class 133
1st Place – Nick Suriano, Rutgers
2nd Place – Daton Fix, Oklahoma State
3rd Place – Stevan Micic, Michigan
4th Place – Luke Pletcher, Ohio State
5th Place – Austin DeSanto, Iowa
6th Place – John Erneste, Missouri
7th Place – Ethan Lizak, Minnesota
8th Place – Roman Bravo-Young, Penn State

1st Place Match
Nick Suriano (Rutgers) over Daton Fix (Oklahoma State) by Dec in SV-2 4-2
3rd Place Match
Stevan Micic (Michigan) over Luke Pletcher (Ohio State) by Dec 6-1
5th Place Match
Austin DeSanto (Iowa) over John Erneste (Missouri) by Dec 11-6
7th Place Match
Ethan Lizak (Minnesota) over Roman Bravo-Young (Penn State) by Dec 8-5

Weight Class 141
1st Place – Yianni Diakomihalis, Cornell
2nd Place – Joey McKenna, Ohio State
3rd Place – Jaydin Eierman, Missouri
4th Place – Dom Demas, Oklahoma
5th Place – Nick Lee, Penn State
6th Place – Mitch McKee, Minnesota
7th Place – Kyle Shoop, Lock Haven
8th Place – Chad Red, Nebraska

1st Place Match
Yianni Diakomihalis (Cornell) over Joey McKenna (Ohio State) by Dec in SV-1 6-4
3rd Place Match
Jaydin Eierman (Missouri) over Dom Demas (Oklahoma) by Dec 2-0
5th Place Match
Nick Lee (Penn State) over Mitch McKee (Minnesota) by Fall 3:22
7th Place Match
Kyle Shoop (Lock Haven) over Chad Red (Nebraska) by MD 11-3

Weight Class 149
1st Place – Anthony Ashnault, Rutgers
2nd Place – Micah Jordan, Ohio State
3rd Place – Austin O`Connor, North Carolina
4th Place – Mitch Finesilver, Duke
5th Place – Matthew Kolodzik, Princeton
6th Place – Brock Mauller, Missouri
7th Place – Jarrett Degen, Iowa State
8th Place – Pat Lugo, Iowa

1st Place Match
Anthony Ashnault (Rutgers) over Micah Jordan (Ohio State) by Dec 9-4
3rd Place Match
Austin O`Connor (North Carolina) over Mitch Finesilver (Duke) by Dec 7-5
5th Place Match
Matthew Kolodzik (Princeton) over Brock Mauller (Missouri) by Dec 10-6
7th Place Match
Jarrett Degen (Iowa State) over Pat Lugo (Iowa) by Dec 11-9

Weight Class 157
1st Place – Jason Nolf, Penn State
2nd Place – Tyler Berger, Nebraska
3rd Place – Alec Pantaleo, Michigan
4th Place – Hayden Hidlay, NC State
5th Place – Kaleb Young, Iowa
6th Place – Ryan Deakin, Northwestern
7th Place – Christian Pagdilao, Arizona State
8th Place – Larry Early, Old Dominion

1st Place Match
Jason Nolf (Penn State) over Tyler Berger (Nebraska) by MD 10-2
3rd Place Match
Alec Pantaleo (Michigan) over Hayden Hidlay (NC State) by Dec 5-3
5th Place Match
Kaleb Young (Iowa) over Ryan Deakin (Northwestern) by Dec in SV-1 7-5
7th Place Match
Christian Pagdilao (Arizona State) over Larry Early (Old Dominion) by Dec 3-2

Weight Class 165
1st Place – Mekhi Lewis, Virginia Tech
2nd Place – Vincenzo Joseph, Penn State
3rd Place – Chance Marsteller, Lock Haven
4th Place – Evan Wick, Wisconsin
5th Place – Isaiah White, Nebraska
6th Place – Joshua Shields, Arizona State
7th Place – Alex Marinelli, Iowa
8th Place – Bryce Steiert, Northern Iowa

1st Place Match
Mekhi Lewis (Virginia Tech) over Vincenzo Joseph (Penn State) by Dec 7-1
3rd Place Match
Chance Marsteller (Lock Haven) over Evan Wick (Wisconsin) by Dec 6-5
5th Place Match
Isaiah White (Nebraska) over Joshua Shields (Arizona State) by Dec 8-4
7th Place Match
Alex Marinelli (Iowa) over Bryce Steiert (Northern Iowa) by Dec 9-3

Weight Class 174
1st Place – Zahid Valencia, Arizona State
2nd Place – Mark Hall, Penn State
3rd Place – Myles Amine, Michigan
4th Place – Daniel Lewis, Missouri
5th Place – David McFadden, Virginia Tech
6th Place – Mikey Labriola, Nebraska
7th Place – Jordan Kutler, Lehigh
8th Place – Devin Skatzka, Minnesota

1st Place Match
Zahid Valencia (Arizona State) over Mark Hall (Penn State) by Dec 4-3
3rd Place Match
Myles Amine (Michigan) over Daniel Lewis (Missouri) by Dec 4-3
5th Place Match
David McFadden (Virginia Tech) over Mikey Labriola (Nebraska) by Dec 4-3
7th Place Match
Jordan Kutler (Lehigh) over Devin Skatzka (Minnesota) by Dec 5-1

Weight Class 184
1st Place – Drew Foster, Northern Iowa
2nd Place – Maxwell Dean, Cornell
3rd Place – Myles Martin, Ohio State
4th Place – Ryan Preisch, Lehigh
5th Place – Emery Parker, Illinois
6th Place – Chip Ness, North Carolina
7th Place – Dakota Geer, Oklahoma State
8th Place – Zachary Zavatsky, Virginia Tech

1st Place Match
Drew Foster (Northern Iowa) over Maxwell Dean (Cornell) by Dec 6-4
3rd Place Match
Myles Martin (Ohio State) over Ryan Preisch (Lehigh) by Dec 5-3
5th Place Match
Emery Parker (Illinois) over Chip Ness (North Carolina) by Dec 11-5
7th Place Match
Dakota Geer (Oklahoma State) over Zachary Zavatsky (Virginia Tech) by Dec 5-4

Weight Class 197
1st Place – Bo Nickal, Penn State
2nd Place – Kollin Moore, Ohio State
3rd Place – Preston Weigel, Oklahoma State
4th Place – Patrick Brucki, Princeton
5th Place – Josh Hokit, Fresno State
6th Place – William Miklus, Iowa State
7th Place – Jacob Warner, Iowa
8th Place – Benjamin Honis, Cornell

1st Place Match
Bo Nickal (Penn State) over Kollin Moore (Ohio State) by Dec 5-1
3rd Place Match
Preston Weigel (Oklahoma State) over Patrick Brucki (Princeton) by Dec 7-1
5th Place Match
Josh Hokit (Fresno State) over William Miklus (Iowa State) by Dec TB-1 7-2
7th Place Match
Jacob Warner (Iowa) over Benjamin Honis (Cornell) by Dec 8-4

Weight Class 285
1st Place – Anthony Cassar, Penn State
2nd Place – Derek White, Oklahoma State
3rd Place – Gable Steveson, Minnesota
4th Place – Jordan Wood, Lehigh
5th Place – Amar Dhesi, Oregon State
6th Place – Youssif Hemida, Maryland
7th Place – Matt Stencel, Central Michigan
8th Place – Trent Hillger, Wisconsin

1st Place Match
Anthony Cassar (Penn State) over Derek White (Oklahoma State) by MD 10-1
3rd Place Match
Gable Steveson (Minnesota) over Jordan Wood (Lehigh) by Dec 4-0
5th Place Match
Amar Dhesi (Oregon State) over Youssif Hemida (Maryland) by Dec 5-2
7th Place Match
Matt Stencel (Central Michigan) over Trent Hillger (Wisconsin) by Dec 3-1