Poway Claims Battle for the Belt Team Title

Another strong showing from Poway HS as they easily outdistanced Gilroy and Oakdale at the 2018 Battle for the Belt wrestling tournament, hosted by Temecula Valley HS.

Tournament Action and Award Photos by Chris Mora

2018 Battle for the Belt Invitational Wrestling Tournament
Hosted by Temecula Valley High School – January 12th and 13th, 2018

Weight Class 106
1st Place – Jayden Gomez of Gilroy
2nd Place – Juan Sierra of Cibola
3rd Place – Robert Casanave of Bonita
4th Place – Brayden Abell of Oakdale
5th Place – Troy Tadros of Santiago/COR
6th Place – Zachary Espalin of Chandler
7th Place – Valdoria Justin of St John Bosco
8th Place – Nikko Beato of Mt Carmel
1st Place Match
Jayden Gomez (Gilroy) 21-1, Fr. over Juan Sierra (Cibola) 26-5, Fr. (MD 12-4)
3rd Place Match
Robert Casanave (Bonita) 27-8, Sr. over Brayden Abell (Oakdale) 25-7, Fr. (Fall 1:11)
5th Place Match
Troy Tadros (Santiago/COR) 7-2, Jr. over Zachary Espalin (Chandler) 35-3, Fr. (Dec 3-2)
7th Place Match
Valdoria Justin (St John Bosco) 14-6, Jr. over Nikko Beato (Mt Carmel) 17-5, Fr. (Dec 7-1)

Weight Class 113
1st Place – Antonio Lorenzo of St John Bosco
2nd Place – Jason Miranda of Poway
3rd Place – Zack Kvavle of Corona Del Sol
4th Place – Steele Dias of Green Valley
5th Place – Carson Sauriol of Poway
6th Place – Easton Amuro of Calvary Chapel/SA
7th Place – Aaron Nagao of Esperanza
8th Place – Alex Ramirez of Rowland
1st Place Match
Antonio Lorenzo (St John Bosco) 17-3, Jr. over Jason Miranda (Poway) 22-3, So. (Dec 7-4)
3rd Place Match
Zack Kvavle (Corona Del Sol) 35-3, Jr. over Steele Dias (Green Valley) 36-4, Jr. (Dec 3-0)
5th Place Match
Carson Sauriol (Poway) 27-4, . over Easton Amuro (Calvary Chapel/SA) 20-9, Sr. (Dec 3-1)
7th Place Match
Aaron Nagao (Esperanza) 20-2, So. over Alex Ramirez (Rowland) 22-4, Fr. (Inj. 0:00)

Weight Class 120
1st Place – Jacob Allen of Poway
2nd Place – Cole Reyes of Frontier/BAK
3rd Place – Nic Aguilar of Gilroy
4th Place – Cade Lucio of Bakersfield
5th Place – Henry Porter of Oakdale
6th Place – Jacob Peralta of Vacaville
7th Place – Matt Vinci of Cathedral Catholic
8th Place – Nathan Kiddoo of Ramona/SD
1st Place Match
Jacob Allen (Poway) 23-3, . over Cole Reyes (Frontier/BAK) 5-1, Jr. (Dec 5-3)
3rd Place Match
Nic Aguilar (Gilroy) 25-2, Sr. over Cade Lucio (Bakersfield) 21-7, Fr. (MD 9-1)
5th Place Match
Henry Porter (Oakdale) 24-5, Fr. over Jacob Peralta (Vacaville) 27-7, Jr. (Dec 1-0)
7th Place Match
Matt Vinci (Cathedral Catholic) 10-2, Sr. over Nathan Kiddoo (Ramona/SD) 5-3, Sr. (Inj. 0:00)

Weight Class 126
1st Place – Cleveland Belton of St John Bosco
2nd Place – Chase Saldate of Gilroy
3rd Place – Kyle Parco of De La Salle
4th Place – Cameron Santiago of Poway
5th Place – Victor Jacinto of Gilroy
6th Place – Kenji Beato of Mt Carmel
7th Place – Collin Hayes of Walnut
8th Place – Andrew Sparks of Calvary Chapel/SA
1st Place Match
Cleveland Belton (St John Bosco) 26-2, Jr. over Chase Saldate (Gilroy) 20-3, So. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Kyle Parco (De La Salle) 6-1, Jr. over Cameron Santiago (Poway) 21-8, Sr. (Dec 7-5)
5th Place Match
Victor Jacinto (Gilroy) 20-6, Fr. over Kenji Beato (Mt Carmel) 24-7, Sr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Collin Hayes (Walnut) 22-3, So. over Andrew Sparks (Calvary Chapel/SA) 15-9, So. (Dec 3-2)

Weight Class 132
1st Place – Jesse Vasquez of Santiago/COR
2nd Place – Chase Zollmann of Poway
3rd Place – Dawson Shiavong of Bullard
4th Place – Elijah Palacio of Edison (SS)
5th Place – Cael Valencia of St John Bosco
6th Place – Aaron Diaz of Canyon Springs
7th Place – Andrew Bloemhof of Bakersfield
8th Place – Aaron Perez of James Logan
1st Place Match
Jesse Vasquez (Santiago/COR) 6-0, So. over Chase Zollmann (Poway) 23-1, Sr. (Dec 9-3)
3rd Place Match
Dawson Shiavong (Bullard) 25-2, Jr. over Elijah Palacio (Edison (SS)) 20-3, 8th. (Dec 7-5)
5th Place Match
Cael Valencia (St John Bosco) 21-5, Fr. over Aaron Diaz (Canyon Springs) 27-5, Sr. (Dec 5-3)
7th Place Match
Andrew Bloemhof (Bakersfield) 22-7, Jr. over Aaron Perez (James Logan) 17-5, Sr. (Inj. 0:00)

Weight Class 138
1st Place – Alex Felix of Gilroy
2nd Place – Ricky Torres of Oakdale
3rd Place – Luka Wick of San Marino
4th Place – Sonny Santiago of St John Bosco
5th Place – Anthony Loera of Yucaipa
6th Place – Jon Miranda of Poway
7th Place – Ryan Morphis of Frontier/BAK
8th Place – Valentin Marin of Bakersfield
1st Place Match
Alex Felix (Gilroy) 18-3, Sr. over Ricky Torres (Oakdale) 23-7, Jr. (Dec 9-2)
3rd Place Match
Luka Wick (San Marino) 14-2, Fr. over Sonny Santiago (St John Bosco) 22-7, So. (Dec 6-1)
5th Place Match
Anthony Loera (Yucaipa) 5-2, Sr. over Jon Miranda (Poway) 22-8, Sr. (UTB 1-1)
7th Place Match
Ryan Morphis (Frontier/BAK) 5-2, Jr. over Valentin Marin (Bakersfield) 15-6, So. (Fall 2:36)

Weight Class 145
1st Place – Peyton Omania of De La Salle
2nd Place – Lawrence Saenz of Vacaville
3rd Place – Jake Ryan of Oakdale
4th Place – Adrian Salgado of Martin Luther King
5th Place – bernie truax of Rancho Buena Vista
6th Place – Jared Williams of Edison (SS)
7th Place – Gator Groves of Chandler
8th Place – Joe Curtis of La Costa Canyon
1st Place Match
Peyton Omania (De La Salle) 21-2, Sr. over Lawrence Saenz (Vacaville) 31-2, Sr. (Dec 6-4)
3rd Place Match
Jake Ryan (Oakdale) 23-3, Sr. over Adrian Salgado (Martin Luther King) 24-2, Sr. (Dec 8-2)
5th Place Match
bernie truax (Rancho Buena Vista) 21-4, Sr. over Jared Williams (Edison (SS)) 20-4, Sr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Gator Groves (Chandler) 11-2, Sr. over Joe Curtis (La Costa Canyon) 5-3, So. (Dec 5-1)

Weight Class 152
1st Place – Domonic Mata of Poway
2nd Place – Aaron Gandara of Cibola
3rd Place – Johnny Fox of Gilroy
4th Place – Justus Scott of Green Valley
5th Place – Tyler Ducharme of Vacaville
6th Place – Louis Rojas of St John Bosco
7th Place – Kody Presser of Shadow Ridge
8th Place – Aidan Baker of La Costa Canyon
1st Place Match
Domonic Mata (Poway) 26-1, So. over Aaron Gandara (Cibola) 24-2, So. (Dec 4-2)
3rd Place Match
Johnny Fox (Gilroy) 25-6, Jr. over Justus Scott (Green Valley) 27-5, So. (Dec 5-1)
5th Place Match
Tyler Ducharme (Vacaville) 30-9, . over Louis Rojas (St John Bosco) 15-8, Jr. (Dec 4-2)
7th Place Match
Kody Presser (Shadow Ridge) 31-12, Jr. over Aidan Baker (La Costa Canyon) 5-3, Jr. (SV-1 5-3)

Weight Class 160
1st Place – Josh Kim of Santiago/COR
2nd Place – Daniel Long of Dinuba
3rd Place – Calvin Naraghi of Poway
4th Place – Desmond Bowers of Green Valley
5th Place – Ankhaa Enkhmandakh of De La Salle
6th Place – Xavier Silva of Steele Canyon
7th Place – Max Agguire of Frontier/BAK
8th Place – Jarad Priest of Bakersfield
1st Place Match
Josh Kim (Santiago/COR) 26-2, Sr. over Daniel Long (Dinuba) 21-5, Jr. (Fall 4:47)
3rd Place Match
Calvin Naraghi (Poway) 28-4, Sr. over Desmond Bowers (Green Valley) 16-5, Sr. (Dec 7-3)
5th Place Match
Ankhaa Enkhmandakh (De La Salle) 20-9, Jr. over Xavier Silva (Steele Canyon) 15-6, Jr. (Dec 7-2)
7th Place Match
Max Agguire (Frontier/BAK) 6-2, So. over Jarad Priest (Bakersfield) 18-9, So. (TB-1 2-1)

Weight Class 170
1st Place – Joey Mazzara of Bishop Gorman
2nd Place – Mark Cardwell of Monache
3rd Place – Levi Farris of Palmer
4th Place – Gabriel Martinez of Oakdale
5th Place – Nathan Haas of St John Bosco
6th Place – Diego Carrillo of Etiwanda
7th Place – Jonovan Smith of Birmingham
8th Place – Uriel Beristain of Mater Dei Catholic
1st Place Match
Joey Mazzara (Bishop Gorman) 20-0, Sr. over Mark Cardwell (Monache) 23-4, Jr. (Dec 6-4)
3rd Place Match
Levi Farris (Palmer) 33-8, Jr. over Gabriel Martinez (Oakdale) 24-7, Jr. (Dec 2-0)
5th Place Match
Nathan Haas (St John Bosco) 25-8, So. over Diego Carrillo (Etiwanda) 21-4, Sr. (SV-1 6-4)
7th Place Match
Jonovan Smith (Birmingham) 33-6, . over Uriel Beristain (Mater Dei Catholic) 28-7, Sr. (Inj. 0:00)

Weight Class 182
1st Place – Nathan Tausch of Poway
2nd Place – Garrett Niel of Pine Creek
3rd Place – Carlos Gomez of Birmingham
4th Place – David Vardanyan of Bullard
5th Place – GUILLERMO ESCOBEDO of Bishop Amat
6th Place – Kalani Sorenson of San Marcos/SD
7th Place – Cody Golding of Oakdale
8th Place – Dylan Auschwitz of Bishop Gorman
1st Place Match
Nathan Tausch (Poway) 26-2, Sr. over Garrett Niel (Pine Creek) 24-4, Sr. (MD 22-10)
3rd Place Match
Carlos Gomez (Birmingham) 35-6, Sr. over David Vardanyan (Bullard) 25-5, Sr. (SV-1 7-5)
5th Place Match
GUILLERMO ESCOBEDO (Bishop Amat) 22-4, So. over Kalani Sorenson (San Marcos/SD) 4-3, . (Dec 5-2)
7th Place Match
Cody Golding (Oakdale) 24-6, Jr. over Dylan Auschwitz (Bishop Gorman) 14-4, Sr. (Dec 3-1)

Weight Class 195
1st Place – Colbey Harlan of Oakdale
2nd Place – Tony Andrade of Gilroy
3rd Place – Joe Miller of McQueen
4th Place – Chris Island of Vacaville
5th Place – Damien Wake of Temecula Valley
6th Place – Leo Molina of Sultana
7th Place – Travis Henderson of Santiago/COR
8th Place – Jeff Gallegos of Murrieta Mesa
1st Place Match
Colbey Harlan (Oakdale) 30-0, Sr. over Tony Andrade (Gilroy) 15-3, Sr. (Dec 5-1)
3rd Place Match
Joe Miller (McQueen) 35-5, Sr. over Chris Island (Vacaville) 5-2, So. (Inj. 2:37)
5th Place Match
Damien Wake (Temecula Valley) 5-2, . over Leo Molina (Sultana) 11-10, Sr. (Dec 3-1)
7th Place Match
Travis Henderson (Santiago/COR) 9-3, Jr. over Jeff Gallegos (Murrieta Mesa) 22-4, . (Fall 0:40)

Weight Class 220
1st Place – Victor Jaquez of Bellarmine Prep
2nd Place – Brayden Ray of Santiago/COR
3rd Place – Nick Villarreal of Gilroy
4th Place – Hamzah Alsaudi of Pacific Palisades
5th Place – Tommy Slatic of Bullard
6th Place – Justin Darter of Bakersfield
7th Place – Javier Espinoza of Poway
8th Place – Logan Melendez of Temecula Valley
1st Place Match
Victor Jaquez (Bellarmine Prep) 6-0, Jr. over Brayden Ray (Santiago/COR) 5-1, Sr. (Dec 5-3)
3rd Place Match
Nick Villarreal (Gilroy) 24-4, So. over Hamzah Alsaudi (Pacific Palisades) 26-3, Sr. (Dec 7-5)
5th Place Match
Tommy Slatic (Bullard) 22-8, Jr. over Justin Darter (Bakersfield) 17-9, Fr. (MD 8-0)
7th Place Match
Javier Espinoza (Poway) 20-4, Sr. over Logan Melendez (Temecula Valley) 6-3, . (Fall 2:30)

Weight Class 285
1st Place – Tommy Mommer of Cibola
2nd Place – Jake Levengood of Vacaville
3rd Place – Josh Tarango of Canyon/Anaheim
4th Place – Drew Johnson of Poway
5th Place – Patrick Slatic of Bullard
6th Place – Diego Sanchez of Montclair
7th Place – Dohnovan West of Alemany
8th Place – Angel Munoz of Great Oak
1st Place Match
Tommy Mommer (Cibola) 21-1, Sr. over Jake Levengood (Vacaville) 5-1, Sr. (Dec 4-0)
3rd Place Match
Josh Tarango (Canyon/Anaheim) 30-4, . over Drew Johnson (Poway) 20-7, So. (Fall 3:42)
5th Place Match
Patrick Slatic (Bullard) 23-6, Sr. over Diego Sanchez (Montclair) 3-3, . (Inj. 0:00)
7th Place Match
Dohnovan West (Alemany) 19-9, Jr. over Angel Munoz (Great Oak) 20-4, Sr. (Dec 3-2)

1 Poway 291.5
2 Gilroy 245.5
3 Oakdale 209.5
4 St John Bosco 147.0
5 Vacaville 140.5
6 Santiago/COR 139.0
7 Cibola 136.0
8 De La Salle 126.5
9 Bakersfield 120.0
10 Chandler 109.0
11 Frontier/BAK 97.0
12 Green Valley 93.0
13 Temecula Valley 92.0
14 Bullard 79.5
15 Sultana 78.0
16 San Marcos/SD 74.0
17 La Costa Canyon 70.0
18 Pine Creek 68.0
19 Corona Del Sol 66.5
20 Birmingham 63.5
20 Esperanza 63.5
22 Shadow Ridge 63.0
23 Monache 62.0
24 Etiwanda 61.5
25 Bishop Gorman 57.5
26 Dinuba 57.0
27 Cimarron Memorial 56.0
28 San Marino 54.5
29 Martin Luther King 49.5
30 Montclair 49.0
31 Canyon/Anaheim 47.0
32 Pacific Palisades 46.0
33 Alemany 44.0
33 Edison (SS) 44.0
33 Steele Canyon 44.0
36 Calvary Chapel/SA 43.5
37 Walnut 42.0
38 Mt Carmel 40.0
39 Palmer 38.5
39 Yucaipa 38.5
41 Paloma Valley 38.0
42 McQueen 37.0
42 Murrieta Valley 37.0
44 Great Oak 36.5
45 Bellarmine Prep 34.0
45 Rancho Buena Vista 34.0
47 James Logan 32.0
48 Bonita 31.5
48 Righetti 31.5
50 Arbor View 31.0
51 Imperial 30.0
52 Canyon Springs 29.0
53 Rowland 28.5
54 Ramona/SD 28.0
54 San Fernando 28.0
54 Temescal Canyon 28.0
57 Mater Dei Catholic 27.0
58 Colony 26.0
59 Mira Costa 23.0
59 Palm Desert 23.0
61 Bishop Amat 22.0
61 Chaparral 22.0
63 Murrieta Mesa 21.0
64 John Glenn 15.0
65 Cathedral Catholic 14.0
66 Hemet 12.0
67 Mission Hills (SD) 11.0
67 Ridgeview 11.0
67 Vista Murrieta 11.0
70 El Capitan 10.0
71 Excelsior Charter 9.0
71 Vista/SD 9.0
73 St Augustine 5.0
73 Valhalla 5.0
75 Faith Lutheran 4.0
75 Southwest 4.0
75 St Joseph/Santa Maria 4.0
78 San Jacinto 0.0