Medal Match Results – Doc B

Another fantastic Doc Buchanan Tournament hosted by Clovis HS. Here are the medal match results.

106 LBS
1st Antonio Lorenzo (Del Oro) DEC Cole Reyes (Frontier), 7-1
3rd Giano Petrucelli (Clovis) DEC Brendon Garcia (Pueblo County-CO), 10-5
5th Tristan Lujan (Selma) FOR Wyatt Yapoujian (Pomona-CO)

113 LBS
1st Matthew Olguin (Buchanan) DEC Jesse Vasquez (St. John Bosco), 7-1
3rd Nic Aguilar (Gilroy) DEC Josh Nira (Greeley Central-CO), 6-0
5th Devin Murphy (Clovis North) F Brandon Paulson (Clovis), 4:36
7th Justin Pacheco (Pomona-CO) DEC Oscar Nellis (Rancho Buena Vista), 3-0

120 LBS
1st Ethan Leake (Buchanan) DEC Ian Timmins (Wooster-NV), 4-2
3rd Colton Yapoujian (Pomona-CO) DEC Angelo Martinoni (Folsom), 7-0
5th Jacob Seto (Elk Grove) M FOR Nathan Bonham (Pueblo County-CO)
7th Sidney Flores (Bishop Amat) DEC Chase Saldate (Gilroy), 1-0

126 LBS
1st Justin Mejia (Clovis) DEC Jaden Abas (Rancho Bernardo), 6-0
3rd Andrew Alirez (Greeley Central-CO) DEC Robert Garcia iv (Selma), 8-3
5th Tyler Deen (Buchanan) DEC Kyle Parco (San Ramon Valley), 7-5 SV
7th Job Greenwood (Poudre-CO) M FOR Aaron Perez (James Logan)

132 LBS
1st Grant Willits (Pueblo County-CO) DEC Theorius Robison (Pomona-CO), 3-2
3rd Gary Joint (Lemoore) DEC Elijah Ozuna (Frontier), 4-0
5th Chris Deloza (Clovis North) DEC Cole Polluconi (Monarch-CO), 8-1
7th Adam Velasquez (Pitman) DEC Ricky Torres (Oakdale), 1-0

138 LBS
1st Brett Villarreal (Buchanan) DEC Jacob Greenwood (Poudre-CO), 11-4
3rd Jj Figueroa (Bakersfield) DEC Zander Silva (Alta Loma), 4-3
5th Sonny Santiago (St. John Bosco) DEC Tony Mendoza (Selma), 6-5
7th Alex Felix (Gilroy) DEC Bennett Mesa (Roseburg-OR), 11-5

145 LBS
1st Navonte Demison (Bakersfield) MD Peyton Omania (De La Salle), 12-1
3rd Jaden Enriquez (Mission Oak) F Chris Gaxiola (Buchanan), 3:07
5th Cristian Dominguez (Central Catholic) MD Alexander Escudero (Los Gatos), 12-4
7th Tristan Zamilpa (Buchanan) DEC Daniel Woo (Pioneer), 8-5

152 LBS
1st Hunter Willits (Pueblo County-CO) DEC Joel Romero (Buchanan), 6-2
3rd John Manning (St. Thomas Villanova-ON) DEC David San miguel (Bellarmine Prep), 1-0
5th Jason Romero (Pomona-CO) DEC Jonathan Garcia (Frontier), 6-5
7th Evan Solis (Sultana) M FOR Erik Salcido (Rancho Bernardo), 3-0 1:32

160 LBS
1st Layne Vananrooy (Roseburg-OR) DEC Brandon Martino (Clovis), 5-3
3rd Mark Cardwell (Monache) F Aaron Olmos (Mater Dei Catholic), 1:55
5th Ricky Gonzalez (Bakersfield) DEC Joe Barnes (Gilroy), 3-1
7th Oscar Diaz (Selma) DEC Kolsen Welham (Holy Family-CO), 4-2

170 LBS
1st Anthony Mantanona (Palm Desert) F Victor Vargas (Clovis), 2:16
3rd Abel Garcia (Oakdale) DEC Nolan Krone (Pomona-CO), 9-3
5th Joey Griego (Sultana) DEC Christian Rodriguez (Selma), 3-1 SV
7th Jake Levatino (Buchanan) MD Chris Cantoriano (Clovis West), 9-0

182 LBS
1st Anthony Montalvo (Buchanan) F Colbey Harlan (Oakdale), 4:43
3rd Samuel Loera (Bakersfield) DEC Austin Harris (Roseburg-OR), 9-4
5th Angel Solis (Lemoore) DEC Dylan Turkowski (Sultana), 6-2
7th Matthew Martinez (Alvarez) DEC Gerardo Hernandez (Capistrano Valley), 6-4

195 LBS
1st Chasen Blair (Rancho Bernardo) MD Danny Salas (St. John Bosco), 9-0
3rd Kyle Marshall (San Clemente) DEC Ryan Reyes (Clovis West), 3-2
5th Kevin Ruiz (Alvarez) FOR Adrian Godinez (Foothill-Bakersfield)
7th Ruger Wyneken (Clovis) F Aj Bicocca (Oak Ridge), 1:50

220 LBS
1st Cohl Schultz (Ponderosa-CO) DEC Haydn Maley (Roseburg-OR), 8-5
3rd Cade Belshay (Buchanan) DEC Darryl Aiello (De La Salle), 5-2
5th Tony Andrade (Gilroy) F John Halajian (Clovis North), 2:25
7th Sam Aguilar (Sultana) F David Aranda (St. John Bosco), 3:59

285 LBS
1st Seth Nevillis (Clovis) F Jesus Flores (Delhi), 3:09
3rd Nathaniel Holloway (Clovis North) DEC Austin Gillham (Sultana), 3-2
5th Noah Wright (Lemoore) M FOR Pablo Miller (Del Oro)
7th Luke Cruz (South San Francisco) DEC Brett Schuler (Bakersfield Christian), 5-0

Leave a Reply