Pac12 Championship Results

PAC-12 CHAMPIONSHIPS
At Corvallis, Ore.

125 pounds (2 NCAA berths)
1st Place Match – Brandon Courtney (Arizona State University) 12-0, Sr. over Jackson DiSario (Stanford) 8-3, So. (Dec 6-2)
3rd Place Match – Brandon Kaylor (Oregon State) 8-3, RS So. over Antonio Lorenzo (Cal Poly) 4-5, RS Fr. (Dec 3-1)
5th Place Match – Eddie Flores (CSU Bakersfield) 1-4, RS So. over Khyler Brewer (Little Rock) 4-10, RS Fr. (Inj. 0:00)

133 pounds (1 NCAA berth)
1st Place Match – Devan Turner (Oregon State) 5-3, RS Sr. over Chance Rich (CSU Bakersfield) 4-1, RS So. (Dec 3-1)
3rd Place Match – Michael McGee (Arizona State University) 8-1, RS Jr. over Paul Bianchi (Little Rock) 10-5, RS Sr. (MD 12-3)
5th Place Match – Jason Miranda (Stanford) 6-4, Fr. over Benny Martinez (Cal Poly) 1-9, Jr. (MD 9-0)

141 pounds (2 NCAA berths)
1st Place Match – Grant Willits (Oregon State) 8-2, RS Jr. over Real Woods (Stanford) 2-1, So. (Fall 4:42)
3rd Place Match – Angelo Martinoni (CSU Bakersfield) 5-1, RS So. over Lawrence Saenz (Cal Poly) 4-4, Jr. (Fall 0:24)
5th Place Match – Conner Ward (Little Rock) 2-13, RS So. over Julian Chlebove (Arizona State University) 6-7, So. (Fall 2:30)

149 pounds (2 NCAA berths)
1st Place Match – Jaden Abas (Stanford) 9-2, RS Fr. over Legend Lamer (Cal Poly) 11-1, RS Fr. (Dec 10-5)
3rd Place Match – Cory Crooks (Arizona State University) 8-4, RS Fr. over Lane Stigall (Oregon State) 5-6, RS Jr. (Dec 7-2)
5th Place Match – Kalani Tonge (CSU Bakersfield) 1-4, RS Sr. over Kyle Prewitt (Little Rock) 2-12, RS Fr. (Dec 6-1)

157 pounds (2 NCAA berths)
1st Place Match – Jacori Teemer (Arizona State University) 7-1, Jr. over Hunter Willits (Oregon State) 7-3, Sr. (Dec 9-4)
3rd Place Match – Requir Van der Merwe (Stanford) 7-2, RS Sr. over Brawley Lamer (Cal Poly) 3-5, RS Jr. (MD 10-1)
5th Place Match – Joey Bianchi (Little Rock) 4-9, RS Fr. over Brock Rogers (CSU Bakersfield) 1-4, RS Fr. (Dec 6-4)

165 pounds (2 NCAA berths)
1st Place Match – Anthony Valencia (Arizona State University) 11-0, RS So. over Shane Griffith (Stanford) 7-1, RS So. (Dec 7-1)
3rd Place Match – Matt Olguin (Oregon State) 3-1, RS Fr. over Adam Kemp (Cal Poly) 4-5, Jr. (TB-1 2-1)
5th Place Match – Alex Hernandez (Little Rock) 4-10, Fr. over Hunter LaRue (CSU Bakersfield) 0-5, RS Jr. (Dec 7-3)

174 pounds (2 NCAA berths)
1st Place Match – Bernie Truax (Cal Poly) 10-1, RS So. over Trey Munoz (Arizona State University) 6-2, So. (MD 11-2)
3rd Place Match – Triston Wills (Little Rock) 8-9, RS Fr. over Albert Urias (CSU Bakersfield) 3-3, RS So. (Dec 10-7)
5th Place Match – Colton Beisley (Oregon State) 3-7, RS Jr. over Elijah Clever (Stanford) 1-6, Fr. (TF-1.5 6:46 (19-3))

184 pounds (1 NCAA berth)
1st Place Match – Dom Ducharme (CSU Bakersfield) 5-0, RS Sr. over Ryan Reyes (Oregon State) 5-4, So. (TB-1 3-2)
3rd Place Match – Cade Belshay (Arizona State University) 5-6, Sr. over Dylan Miracle (Cal Poly) 3-4, Jr. (Fall 2:31)
5th Place Match – Jared Hill (Stanford) 4-7, RS Sr. over Tanner Mendoza (Little Rock) 4-10, RS Fr. (Dec 5-2)

197 pounds (3 NCAA berths)
1st Place Match – Kordell Norfleet (Arizona State University) 10-0, Sr. over J.J Dixon (Oregon State) 6-4, Jr. (MD 16-4)
3rd Place Match – Nick Stemmet (Stanford) 7-2, Fr. over Trevor Tinker (Cal Poly) 3-6, RS Fr. (Dec 10-4)
5th Place Match – Josh Loomer (CSU Bakersfield) 4-2, RS Jr. over Dylan Johnson (Little Rock) 4-12, Sr. (Fall 1:13)

285 pounds (2 NCAA berths)
1st Place Match – Cohlton Schultz (Arizona State University) 13-0, So. over Nathan Traxler (Stanford) 7-2, RS Sr. (Dec 3-1)
3rd Place Match – Sam Aguilar (Cal Poly) 7-2, RS Jr. over Jacob Sieder (CSU Bakersfield) 4-3, RS Sr. (Fall 1:42)
5th Place Match – Gabe Beyer (Little Rock) 7-9, RS Fr. over Brian Barnes (Oregon State) 1-7, RS Jr. (Fall 3:16)

Team Standings
1. Arizona State 138.0
2. Oregon State 123.0
3. Stanford 115.5
4. Cal Poly 107.0
5. CSU Bakersfield 97.5
6. Little Rock 69.0